Czym są antywylegacze i kiedy się je stosuje? Wyjaśniamy

0
2409

Dla każdego plantatora dobrej jakości plony są niezwykle ważne. Uprawa zbóż nie jest jednak prosta i wymaga przede wszystkim doświadczenia oraz wiedzy. Istotne jest bowiem dobieranie odpowiednich środków ochrony roślin oraz nawozów, które stosuje się na zboża.

Antywylegacz – co to takiego?

Nawożenie, opryski czy zabiegi ochronne – wszystko to wykonuje się po to, aby móc zebrać jak najbardziej obfite plony. W zależności od rodzaju posianego zboża, terminu siewu czy stosowanych preparatów, różnić się będą od siebie poszczególne zabiegi ochronne. Wielu plantatorów jest zgodnych, ze standardem jest już używanie antywylegaczy, które mają na celu zapobieganie wyleganiu zbóż. Jest to ważny aspekt, ponieważ zapewnia stabilność plonowania. Wyleganie bowiem to trwałe pochylenie łanu lub łamanie się części roślin. W efekcie zmniejsza się natężenie fotosyntezy oraz pobieranie składników pokarmowych i wody. Szybko wylegające zboże traci na swojej wartości, co jednocześnie wiąże się ze stratami dla rolników. W celu zapobiegania temu niekorzystnemu zjawisku wykorzystuje się antywylegacz, czyli środek, który wzmacnia rośliny, a tym samym skutecznie chroni uprawy przed wyleganiem.

Antywylegacze – kiedy stosować?

Środki ochronne zbóż spełnią swoją funkcję tylko wtedy, jeśli zostaną użyte we właściwym czasie. Zabiegi antywylegaczem można łączyć z opryskami fungicydowymi, jednak kiedy powinno to nastąpić? Wiele zależy od oczekiwanego efektu. Jeśli poprawie ma ulec krzewistość łanu, to należy zrobić to jak najszybciej. Najwcześniej jest to możliwe w okresie pełnego krzewienia zbóż. Kolejny możliwy termin to początek wzrostu źdźbła, a później do fazy pierwszego kolanka. Właśnie w tych fazach wykonuje się zabiegi antywylegaczami, które zapewniają m.in. rozwój systemu korzeniowego czy pogrubienie podstawy źdźbła. Bardzo ważne jest, żeby zabiegów antywylegaczami nie przeprowadzaćw czasie przymrozków czy suszy.

Środki ochrony roślin oraz sprawdzone rozwiązania dla rolnictwa oferuje Syngenta, a więcej informacji o antywylegaczach z jej oferty dostępnych jest na stronie internetowej Syngenta.pl.

Poprzedni artykułZałoga zamojskiego SOR-u dziękuje za otrzymane maseczki
Następny artykułLiczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce przekroczyła 1000. 14 ofiara śmiertelna
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments