Aloes to roślina o szerokim spektrum zastosowań, zarówno w kosmetyce do użytku zewnętrznego, jak i w medycynie do użytku wewnętrznego. W kosmetyce znany jest z właściwości silnie łagodzących, nawilżających, i regenerujących. Do użytku wewnętrznego stosowany jest na różne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
ALOES W KOSMETYCE
Miąższ aloesowy bogaty jest w witaminy A, C, E oraz witaminy z grupy B. Oprócz tego zawiera składniki mineralne, takie jak potas, fosfor, magnez, wapń, siarkę oraz miedź. Udowodniono, że miąższ aloesowy przenika przez skórę aż cztery razy szybciej niż woda. Dzięki temu, dostarcza składniki odżywcze w głębsze warstwy skóry.
Stosowanie aloesu na skórę poleca się w przypadku trudno gojących się ran oraz blizn.
Zwęża pory i działa bakteriobójczo, dlatego zalecany jest osobom zmagającym się z trądzikiem.
Aloes zmniejsza uczucie pieczenia skóry, działa przeciwświądowo. Przynosi ukojenie skórze podrażnionej po depilacji oraz łagodzi świąd po ugryzieniach komarów.
Z badań wynika również, że stosowanie aloesu przynosi świetne rezultaty w leczeniu łuszczycy. Doskonale nawilża wysuszone obszary skóry, a następnie tworzy na skórze film, który chroni przed utratą wody. Ponadto, aloes działa chłodząco i odżywczo na tkanki skóry dotknięte chorobą. Podczas częstego stosowania, efekty można zobaczyć już po tygodniu.
Dzięki swoim właściwościom idealnie sprawdza się w pielęgnacji skóry głowy. Zmniejsza wypadanie włosów oraz ogranicza powstawanie łupieżu.
Na skórę i włosy najczęściej używamy żelu aloesowego. Im większy procent wyciągu z aloesu, tym większa zawartość cennych składników. Najlepsze produkty powinny zawierać ponad 90% miąższu aloesowego i możliwie jak najmniej dodatków. Żel aloesowy ma właściwości ściągające co jest korzystne dla cery tłustej i mieszanej. W przypadku stosowania miąższu aloesowego na skórę suchą, konieczne jest dodatkowe natłuszczenie skóry olejkiem lub odpowiednim kremem.
ALOES W MEDYCYNIE
Aloes stosowany wewnętrznie ma dobroczynny wpływ na cały układ pokarmowy. Poprawia przemianę materii, tym samym wpływa na utratę masy ciała. Wspiera perystaltykę jelit, polecany jest osobom z częstymi zaparciami. Wspomaga oczyszczanie nerek i wątroby, pomaga usuwać toksyny z organizmu. Obniża poziom glukozy we krwi. Ponadto udowodniono, że aloes silnie stymuluje układ immunologiczny a co za tym idzie poprawia odporność organizmu. Wewnętrzne stosowanie preparatów aloesowych polecane jest osobom z nieżytem żołądka i chorobą wrzodową.
Najbardziej znanym preparatem aloesowym do użytku wewnętrznego jest sok, występujący w dwóch wersjach: z miąższem i bez miąższu.
BEZPIECZEŃSTWO
Nie zaleca się stosowania soku aloesowego kobietom w ciąży i karmiącym piersią oraz dzieciom poniżej 12 roku życia.