Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” już po raz 21. opublikowała Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych. Na których miejscach uplasowały się “ogólniaki” z Zamościa i regionu?
Ranking Liceów i Techników “Perspektywy” uwzględnia szkoły, w których maturę w maju 2018 r. zdawało minimum 12 maturzystów oraz w których wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie mniejsze niż 0,75 średniej krajowej.
Kryteria Rankingu Liceów 2019 to: sukcesy w olimpiadach (30%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (25%) oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.
Najlepsze licea w Zamościu
Spośród zamojskich liceów najwyższe miejsce w rankingu „Perspektyw” po raz kolejny zajęło I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Unii Europejskiej w Zamościu. W rankingu wojewódzkim zamojski „Społeczniak” uplasował się na 3 pozycji. W klasyfikacji krajowej natomiast na 60. Na 21 miejscu w naszym województwie i 344 w kraju znalazło się I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Zamościu. III LO im. C.K. Norwida w Zamościu uplasowało się na 24 miejscu w woj. lubelskim i 371 w kraju. I LO im. ONZ w Biłgoraju znalazło się 25 miejscu w województwie i 398 w kraju. Z kolei 30 miejsce na Lubelszczyźnie i 457 w kraju zajęło LO im. Bartosza Głowackiego przy ZS Nr 1 w Tomaszowie Lubelskim. LO im. S. Staszica w Hrubieszowie zajęło 35 miejsce w województwie i 537 w Polsce. Spośród “ogólniaków” z naszego regionu w zestawieniu znalazło się również II LO im. J. Dechnika w Biłgoraju (41 miejsce w województwie i 684 w Polsce).
Niestety kolejny rok ranking perspektywy obnaża krytyczny stan szkolnictwa ponadgimnazjalnego w mieście Zamość. Oczywiście zasłużone gratulacje dla “Społeczniaka” które to jedynie godnie reprezentuje Zamość. Spójrzmy na nasze “prestiżowe” ILO które zajmuje 21 w województwie (nie w kraju tylko w województwie lubelskim). Co się stało? W rankingu najlepsze z zamojskich liceów zostało wyprzedzone przez 11 szkół z Lublina ale również przez 2 szkoły z Białej Podlaski, Dęblina, 2 szkoły z Puław, Lubartów, Radzyń Podlaski czy Łuków.
Niestety jeszcze gorzej wygląda sytuacja w rankingu techników, pierwsze z zamojskich techników zameldowało się na 24 pozycji w województwie (481 w kraju!!!) a zostało wyprzedzone przez szkoły z Lublina, Zwierzyńca, Biłgoraja, Janowa Lubelskiego, Puław, Lubartowa, Ryk, Chełma, Radzymina Podlaskiego, Łukowa, Łęcznej, Białej Podlaski.
Podstawa programowa oraz subwencje oświatowa jest taka sama w całym kraju.
Czy mamy mniej uzdolnioną młodzież niż pozostałe miejscowości? Chociaż 60 miejsce w kraju i 3 w województwie I Społecznego LO im. Unii Europejskiej temu przeczy.
Gdzie zatem jest problem?
To wyłącznie wina tzw. nauczycieli. Roszczeniowe środowisko, któremu ciągle mało. A ja się pytam za co należy się wam więcej? Za przychodzenie do pracy? Towarzystwo z komunistycznymi przywilejami bez chęci samorozwoju. Weźmy przykład pedagoga Wiesława. Nosz kurwa i taki człowiek uczy młodzież? Współczuje młodym ludziom.
a zapomniałeś obserwatorze o skomentowaniu pozycji “prestiżowego” 3LO w Zamościu
“To wyłącznie wina tzw. nauczycieli.” – niekoniecznie, ci sami nauczyciele pracują w społeczniaku, ILO, i szkołach zawodowych. Mam wrażenie że tu nie chodzi o nauczycieli a bardziej umiejętne nimi zarządzanie.