W dniu 10.10.2018 odbyło się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 im. Armii Krajowej w Zamościu spotkanie młodzieży z Panem dr. Leonem Popkiem, historykiem, archiwistą, pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie.
Dr. Leon Popek jako prezes Towarzystwa Przyjaciół Krzemieńca i Ziemi Wołyńsko-Podolskiej organizuje akcje renowacji i porządkowania wołyńskich cmentarzy, angażuje młodzież w opiekę nad miejscami pamięci. Za swoją działalność Leon Popek został odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi, a także Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej przyznawanym przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Jest autorem lub współautorem 21 książek i ponad 180 artykułów, głównie z zakresu historii Wołynia. Był konsultantem historycznym filmu Wołyń.
W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 3 w Zamościu naukowiec opowiedział w bardzo ciekawy sposób o tragicznej historii Wołynia oraz współczesnych relacjach polsko-ukraińskich.
“Do dziś nie znamy dokładnej liczby ofiar OUN-UPA na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Nie dysponujemy też spisem wszystkich miejscowości, w których ginęli ci ludzie. Chociaż upłynęło ponad siedemdziesiąt lat od tamtego ludobójstwa, w dalszym ciągu nie mamy opracowanej mapy dołów śmierci, wykazu cmentarzy, pojedynczych i zbiorowych mogił, w których leżą obywatele Państwa Polskiego!” – mówił Leon Popek.
Podkreślił też, że odchodzą już ostatni świadkowie tamtych wydarzeń. Należy się liczyć z tym, że część dołów, w których zakopano ofiary rzezi wołyńskiej nie zostanie odnaleziona. Pamięć im się należy, chociażby w najprostszym znaku krzyża na mogile czy imiennej tabliczce.
Tekst: Ewa Bakun, foto: Karolina Szewczyk