Na murze Zakładu Karnego przy ul. Hrubieszowskiej powstał mural upamiętniający największą polską bitwę partyzancką w czasie II wojny światowej, czyli bitwę pod Osuchami.
Inicjatorem powstania muralu jest Stowarzyszenie Rodzin Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego „Osuchy 1944”. Mural tworzy artystka Agnieszka Rzeźniak wraz z przyjaciółmi oraz osadzonymi zamojskiego Zakładu Karnego.
Wielkogabarytowe malowidło upamiętnia wydarzenia z czerwca 1944 roku, kiedy to pod Osuchami żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego zostali okrążeni przez 30 tysięcy Niemców, co skończyło się tragicznie dla żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Wydarzenia te nie są szerzej znane, a warto wiedzieć, że w czasie bitwy i rozstrzeliwań bezpośrednio po niej zginęło około 600 młodych partyzantów.
“Mural przedstawia partyzantów wychodzących z lasu. Jego podstawą są dwa karabiny, skierowane w przeciwległych kierunkach. Po bokach jest pokazany, przy pomocy geometrycznych figur, ostrzał niemiecki. Chciałam ukazać zacieśnianie się pierścienia niemieckiego okrążenia i spychanie partyzantów na bagna” – wyjaśnia twórczyni Agnieszka Rzeźniak (wypowiedź dla Radia Lublin).
Oficjalne odsłonięcie zaplanowano na 30 września.
Recenzentem historycznym projektu są: Muzeum Zamojskie i Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, a recenzję artystyczną sprawuje p. Ignacy Czwartos znany polski artysta malarz.
Główni sponsorzy przedsięwzięcia to: Stowarzyszenie Osuchy 1944, Nadleśnictwo Józefów, Nadleśnictwo Tomaszów Lubelski, Nadleśnictwo Narol oraz Nadleśnictwo Biłgoraj.
Agnieszka Rzeźniak – Absolwentka PLSP w Zamościu (2002). Studia na ASP we Wrocławiu i Uniwerytecie Pais Vasco w Bilbao, Hiszpania. Dyplom na wydziale Szkła i Ceramiki oraz Malarstwa w pracowni Aleksandra Dymitrowicza (2008). Współtowrzy grupę Łuhuu! powstałą w 2005 roku we Wrocławiu. Brała udział w licznych plenerach, festiwalach, projektach, przedsięwzięciach artystycznych w kraju i za granicą. W 2007 otrzymała Stypendium Twórcze Miasta Zamościa.
Współtworzy niekomercyjną Galerię Szur.