W dniach 21-22 lipca na błoniach nad rzeką Huczwą w Hrubieszowie odbyło się niezwykłe widowisko plenerowe “Bitwa nad Bugiem 1018-2018 – tysiąc lat zwycięstwa”.
Dokładnie 1000 lat temu w okolicach ujścia Huczwy do Bugu odbyła się jedna z ważniejszych bitew wczesnego średniowiecza na polsko-ruskim pograniczu. Barwnie opisywana przez średniowieczne źródła potyczka wojsk Bolesława Chrobrego i Jarosława Mądrego zakończyła się szybkim zwycięstwem przyszłego króla Polski.
Dwudniowe świętowanie tysiąclecia zwycięstwa nad Bugiem to mnóstwo atrakcji, nie tylko historycznych. Widzowie mogli oglądać rekonstrukcję obozów wojów Bolesława Chrobrego i Jarosława Mądrego, a także kramów i pracowni rzemieślniczych oraz średniowiecznej karczmy. Odbyły się warsztaty tańca dawnego, współzawodnictwo na torze łuczniczym i oszczepniczym. Dla dzieci przygotowano specjalny historyczny plac zabaw. Pokazano historię oręża i dawnych technik walki – pieszej oraz przy wykorzystaniu jazdy. Odbyły się turnieje bojowe drużyn wojów i łuczników.
Punktem kulminacyjnym była oczywiście niedzielna fabularyzowana inscenizacja bitwy nad Bugiem pomiędzy wojskami Bolesława Chrobrego i Jarosława Mądrego przy udziale kilkuset wojów, konnicy oraz łuczników
Do udziału w bitwie zaangażowanych zostało pół tysiąca osób, rekonstruktorów z terenu całej Europy. W inscenizacji wzięli udział wojowie piesi i konni. Widowisko miało przygotowaną ciekawą oprawę lektorską, nawiązującą do znanych źródeł historycznych.
Nie zabrakło nagród dla najdzielniejszych i najsprawniejszych wojów turniejów konnych i strzelniczych. Do wspólnej zabawy zachęcał zespół muzyki dawnej Huskarl z Gniezna. W sąsiedztwie historycznych obozowisk, 2. Pułk Rozpoznawczy w Hrubieszowie prezentował współczesne wyposażenie bojowe.