Urząd Miasta Zamość na swoich „bipowskiech” stronach opublikował zapytanie ofertowe, dotyczące opracowania dokumentacji technicznej na budowę linii tramwajowej.
Koncepcja ratusza zakłada budowę 6-kilometrowej linii tramwajowej łączącej ulicę Hrubieszowską z ulicą Szczebrzeską. W założeniu, torowisko miałoby zostać ułożone wzdłuż ulic: Hrubieszowska – Wyszyńskiego – Peowiaków – Sadowa – Szczebrzeska. Wiąże się to oczywiście z przebudową ulic, budową zaplecza technicznego oraz zajezdni, a także określeniem zapotrzebowania na obsługę techniczną, potrzebną do zabezpieczenia pracy linii tramwajowej.
Opracowany projekt ma w pierwszej kolejności zostać uzgodniony z Zarządem Dróg Grodzkich pod względem kolizyjności z ruchem kołowym i pieszym.
Prezydent Andrzej Wnuk uważa, że Zamość ma szanse na realizację ekologicznego i niemal bezobsługowego rozwiązania komunikacyjnego, finansowanego ze środków unijnych. Projekt miałby znaleźć finansowanie z Funduszy Europejskich dla Polski Wschodniej na lata 2021 – 2027, z działania „zrównoważona mobilność miejska”.
Projektanci mają czas na złożenie dokumentacji projektowej do 17 lipca 2023r., a Urząd Miasta zobowiązuje się do podpisania umowy o realizację inwestycji do 5 września 2023r.
W Polsce tramwaje jeżdżą w Warszawie, Szczecinie, Gdańsku, Elblągu i Olsztynie, w Toruniu, Bydgoszczy i Grudziądzu, Poznaniu oraz Gorzowie Wielkopolskim, Łodzi z okolicami, Częstochowie, Wrocławiu i Krakowie i miastach aglomeracji górnośląskiej
(zdjęcie główne to zdjęcie poglądowe)
Nie pytam się jaki “geniusz” wpadł na to aby w Zamościu były tramwaje bo jak zawsze nie ma odpowiedzi na to pytanie. O wiele praktyczne byłyby trolejbusy, które Zamość potrzebuje od dawna. Taniej i tak samo ekologicznie.
Czy on jest nie normalny?! Gdzie tu tramwaje jeszcze wpakuje!? Znowu jakis przekret, a zamiast sie zajac smierdzaca oczyszczalnia sciekow czy zle wykonani chodnikami i zle ustawionymi studzienkami to szuka gdzie by tu jeszcze sie nachapać! Malo mu kasy na przystankach po 350 tysiecy za sztuke czy nowym molo zrobionym z odpadow za jedyne 950 tysoecy zlotych? Juz nie wspomne o cenie za kilometr bowych drog gdzie jest ostro zawyzona…eh tak to jest jak kombinatorzy mysla o wlasnej kieszeni nie o dogodnosci mieszkancow!