Projekt ustawy pozwalający pracodawcy na sprawdzenie, czy pracownik jest zaszczepiony przeciwko COVID-19 budzi wiele kontrowersji. Inicjatywie grupy posłów PiS najgłośniej sprzeciwia się Konfederacja. Projektu nie zamierza poprzeć także – co już zapowiedział publicznie – Paweł Kukiz i grupa jego posłów. Ale głosy krytyki wobec projektu ustawy płyną też z samej partii rządzącej. Negatywnie wobec takiej formy segregacji sanitarnej wypowiedziała się posłanka PiS Anna Maria Siarkowska oraz poseł PiS z Zamojszczyzny – Sławomir Zawiślak.
Złożenie projektu umożliwiającego weryfikację przez przedsiębiorców i pracodawców czy zatrudniani przez nich pracownicy posiadają paszporty covidowe, zapowiedzieli w ubiegłą środę posłowie PiS Czesław Hoc i Paweł Rychlik.
Propozycja nowych przepisów zakłada, że jeśli pracownik nie będzie zaszczepiony, to przedsiębiorca będzie mógł zreorganizować jego pracę, np. przenieść takiego pracownika do działu, gdzie nie będzie miał styczności z klientami. Jeśli wszyscy pracownicy będą zaszczepieni, firma zostanie zwolniona z restrykcji. Projekt dotyczy też podmiotów leczniczych i wprowadza dla szefa możliwość wydania zarządzenia o obowiązku zaszczepienia swojego pracownika. Jeżeli natomiast pracownik odmówi, będzie mogło się to wiązać z restrykcjami, np. w postaci zwolnienia z pracy.
Inicjatywa wzbudza wiele emocji. Negatywnie o projekcie wypowiedziała się posłanka PiS Anna Maria Siarkowska. “Chyba kogoś Bóg opuścił” – skomentowała na Twitterze.
Jak informuje serwis Onet – posłanka Siarkowska, skierowała do władz Klubu Parlamentarnego PiS pismo sprzeciwiające się projektowi weryfikacji szczepień przez pracodawców, pod którym miało podpisać się „kilkadziesiąt osób”. Według informatora Onetu – wśród nich miało być co najmniej kilkunastu członków Prawa i Sprawiedliwości.
Swój głos sprzeciwu wobec projektu ustawy publicznie wyraził także poseł PIS z Zamościa, Sławomir Zawiślak.
Dodajmy, że poseł Sławomir Zawiślak jest też członkiem założonego w maju tego roku przez posłankę Annę Marię Siarkowską parlamentarnego zespołu ds. sanitaryzmu.
Projektem ws. weryfikacji szczepień przez pracodawców sejm miałby zająć się na posiedzeniu 1–2 grudnia.