Popularnym rozwiązaniem jest robienie zakupów ratalnych, jednakże nie wszyscy zdają się świadomi faktu, że osoby decydujące się na to w gruncie rzeczy zaciągają kredyt. Z czego to wynika?
Funkcjonowanie zakupu na raty
W związku z tym że zakupy na raty równoznaczne są z braniem pożyczki, zawsze trzeba być przygotowanym na cały proces związany z weryfikowaniem klienta i podpisywaniem właściwej dokumentacji. Istotną informacją jest to, że w takiej sytuacji sklep jest jedynie pośrednikiem – umowa obowiązuje między bankiem a klientem.
Umieszczony na dokumencie podpis traktowany jest w sposób prawny, dlatego też taka umowa powinna być traktowana tak samo, jak w przypadku podpisywania jej bezpośrednio z instytucją.
Kwestia zdolności kredytowej
Próżno jest szukać banku udzielającego kredytu bez uprzedniej weryfikacji zdolności kredytowej potencjalnego konsumenta i ocenie ryzyka udzielenia pożyczki. Taka sama sytuacja będzie występować w przypadku zakupów ratalnych. W związku z tym, gdy staramy się o raty w danym sklepie, zadaniem konsultanta będzie zadawanie pytań pośrednio i bezpośrednio związanych z naszymi finansami. Oczywiście, taki sposób weryfikowania nie jest tak skrupulatny, jak w sytuacji pozyskiwania kredytu na mieszkanie, niemniej w żadnym razie nie ma tu mowy o braku rzetelności.
Kalkulator zdolności kredytowej. Źródło: Expander
Dlatego też może dojść do sytuacji, w której dany wniosek otrzymuje ocenę negatywną. Powodem może być:
● niski poziom zarobków,
● nieodpowiednie źródło/a dochodów,
● zbyt wysokie koszty utrzymania,
● niekorzystna historia kredytowa.
Zakupy na raty – warunki
Trzeba nadmienić, że przeważnie kredyt ratalny charakteryzuje się ograniczoną elastycznością. Przeważnie konsument ma jedynie możliwość wyboru liczby rat, która na dodatek niekoniecznie musi zostać zaaprobowana przez pożyczkodawcę. Ten głównie będzie sugerował opcję zdecydowania się na większą ich ilość.
Osoby oddelegowane do tego typu sprzedaży będą też proponować dokupienie ubezpieczenia sprzętu, czy samego kredytu. Pamiętajmy jednak o tym, że są to warianty jedynie opcjonalne, a wybranie ich może znacząco zwiększyć całkowity koszt zakupu. Często dochodzi do współprac sklepów (głównie internetowych) z konkretnymi instytucjami, co powoduje, że klient rzadko kiedy może wybrać swojego kredytodawcę.