W sobotę, 11 stycznia 2020 r. w Chełmie ruszyły „Ferie z WOT”. To specjalna edycja szkolenia podstawowego dla ochotników terytorialnej służby wojskowej, którzy chcą poświęcić czas wolny od nauki i zdobyć umiejętności wojskowe, aby w przyszłości wspierać swoją lokalną społeczność.
54 osoby, w tym uczniowie, studenci oraz nauczyciele z województwa lubelskiego, postanowiło spędzić tegoroczne ferie zimowe na pasach taktycznych i strzelnicach. Podczas szesnastodniowego szkolenia podstawowego zdobędą praktyczną wiedzę i umiejętności, m.in. z taktyki, topografii, strzelectwa, pierwszej pomocy medycznej oraz łączności. To pierwszy w tym roku zaciąg w szeregi 2 LBOT.
Ochotnicy stawili się w sobotę, wczesnym rankiem w siedzibie 24 batalionu lekkiej piechoty w Chełmie. W pierwszej kolejności przeszli niezbędne formalności, odebrali mundury oraz wyposażenie żołnierza OT. W niedzielę przejdą pierwsze testy sprawności fizycznej i egzamin z w-fu. Od poniedziałku zaś rozpoczną intensywne zajęcia na strzelnicach i pasach taktycznych w Srebrzyszczu k. Chełma. Szkolenie zakończy tzw. pętla taktyczna, czyli sprawdzian zdobytych umiejętności. Zwieńczeniem wymagającego szkolenia będzie uroczysta przysięga wojskowa, która odbędzie się 26 stycznia br. w Świdniku.
Statystyki potwierdzają, że służba w WOT cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodych osób, co trzeci żołnierz formacji ma mniej niż 25 lat. Młode osoby wstępując w nasze szeregi mają możliwość rozwijania kompetencji, które zdobywają w szkołach i uczelniach.
W 2019 roku z oferty projektu „Ferie z WOT” skorzystało 700 ochotników. Blisko połowa z nich była uczniami lub studentami. Deklarowali oni, że do podjęcia decyzji o założeniu munduru skłoniło ich dopasowanie terminu szkolenia do zimowej przerwy międzysemestralnej. Od kilku lat w WOT obserwujemy stale rosnące zainteresowanie służbą młodych osób – w tym uczniów powyżej 18 roku życia oraz studentów. Ten trend jest jeszcze wyraźniej widoczny w okresie ferii zimowych oraz wakacji. W ubiegłym roku stosunek tej grupy ochotników do pozostałych był blisko dwukrotnie większy w pierwszym i trzecim kwartale, czyli w miesiącach ferii zimowych oraz wakacji, niż w kwartałach drugim i czwartym.
Dopasowanie terminu szkoleń do przerw w nauce nie zmienia systemu szkolenia przyjętego w WOT. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe ochotnicy zrealizują podczas ferii zimowych, ich zwieńczeniem będzie uroczysta przysięga wojskowa. To jednak dopiero początek drogi. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa 3 lata i jest podzielony na trzy etapy: na szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych w dni wolne od pracy i nauki, w wymiarze minimum dwóch dni w miesiącu. W każdym roku żołnierz OT uczestniczy w dwutygodniowym szkoleniu zintegrowanym, prowadzonym najczęściej
w warunkach poligonowych.
Kolejna okazja do odbycia 16-dniowych szkoleń podstawowych w czasie kiedy nie będą one kolidowały w nauce i studiach już w wakacje. Już teraz w WOT rozpoczęły się przygotowania do projektu „Wakacje z WOT”, dzięki niemu, Ci którzy się uczą i studiują będą mogli odbyć szkolenia podstawowe, złożyć przysięgę wojskową i wstąpić w nasze szeregi bez uszczerbku w nauce.
Wszyscy, którzy chcą wstąpić do WOT powinni zgłosić się do Wojskowych Komend Uzupełnień, wniosek o powołanie do służby można też złożyć elektronicznie przez platformę ePUAP.
materiał nadesłany