5 poziomów automatyzacji procesów produkcyjnych we współczesnym przemyśle

0
1700

W ostatnich latach przemysł produkcyjny poczynił ogromne postępy, a maszyny i roboty mogą być wykorzystywane w przeróżnych dziedzinach. Ich celem jest zautomatyzowanie produkcji, a tym samym zagwarantowanie pracownikom lżejszej pracy, optymalizacji czasu produkcji wyrobów, utrzymania jakości oraz bezpieczeństwa pracy.

Obecnie możemy wyróżnić 5 poziomów automatyzacji procesów produkcyjnych we współczesnym przemyśle. Proces właściwie rozpoczyna się już wtedy, kiedy ludzie pracują i wykonują zadania schematycznie i są prawie „maszynami”. Warto dokładnie przestudiować wszystkie etapy i wziąć pod uwagę średni poziom firm produkcyjnych w Polsce, Europie i na całym świecie.

Etap pierwszy

Etap pierwszy  właściwie pozbawiony jest jakiegokolwiek wyznacznika automatyzacji. Jak zostało wspomniane wcześniej, objawia się w schematycznych ludzkich działań. Poziom ten nie korzysta jeszcze z maszyn, a wszystkie czynności związane z produkcją, pakowaniem itp. są wykonywane ręcznie. W tym miejscu możemy mówić o produkcji manualnej. Ten poziom jest najbardziej powszechny w małych i średnich fabrykach, które zajmują się produkcją gastronomiczną.

Etap drugi

Właśnie tutaj po raz pierwszy faktycznie wdrażane są automatyczne procesy produkcyjne. Są to jednak zwykle proste i zależne od człowieka maszyny. To on zajmuje się ich uruchamianiem, dezaktywowaniem oraz sterowaniem, gdy zajdzie potrzeba. Podobnie można mówić o ludziach, którzy dostarczają materiały i produkty dla tych maszyn, aby te wykorzystały je do tworzenia towarów. Dlatego można powiedzieć, że na tym etapie maszyna jest jedynie uzupełnieniem pracy osób, niemogących jeszcze całkowicie wyręczyć się dostępną technologią.

Etap trzeci

Jest to po prostu kontynuacja etapu drugiego, ale o wyższym stopniu automatyzacji. Tutaj mamy do czynienia z większą niezależnością maszyn produkcyjnych. Działają one niezależnie, włączając i wyłączając określone cykle, wiedząc jednocześnie, kiedy i w jaki sposób. Mimo to ludzie są nadal potrzebni, natomiast w tej fazie rola pracowników ogranicza się do załadunku i rozładunku maszyn z materiałów i produktów.

Etap czwarty

Czwarty etap jest zwiastunem zaawansowanych działań produkcyjnych. Jest to już zautomatyzowany proces, w którym człowiek jest nadzorcą pracy maszyn. Można również zauważyć, że pracownicy nie są bezpośrednio zaangażowani w produkcję towarów. Jednak jego rolą jest również przenoszenie materiału między gniazdami.

Etap piąty

Doszliśmy do punktu kulminacyjnego. Na najwyższym poziomie automatyzacji procesów produkcyjnych mamy do czynienia z prawie 100% niezależnością maszyn. Człowiek działa tutaj tylko jako nadzorca całego procesu.

 

 

Poprzedni artykułPielęgniarka zbada pacjenta i wystawi receptę
Następny artykułW bagażniku Daewoo przewoził 830 paczek papierosów
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments