Jak śrutowanie stali przygotowuje powierzchnie na nowy sezon?

0
47

Śrutowanie stali to proces obróbki elementów metalowych, podczas którego powierzchnia jest oczyszczana za pomocą materiałów o właściwościach ściernych. Całość opiera się na oddziaływaniu silnego strumienia sprężonego powietrza lub wody z piaskiem, lodem, metalem lub z rozdrobnionym szkłem na powierzchnię. Śrutowanie ma na celu usunięcie rdzy, starych powłok malarskich i zanieczyszczeń oraz wzmocnienie struktury stali. Jest to szczególnie istotne przed rozpoczęciem kolejnego sezonu, kiedy to w zakładach przemysłowych, warsztatach i na budowach należy przygotować konstrukcje stalowe do intensywnej eksploatacji.

 

Śrutowanie stali – najważniejsze zalety

Śrutowanie można przeprowadzać na sucho lub na mokro. Wariant na mokro pomaga ograniczyć ilość pyłów powstających w trakcie obróbki. Jednocześnie praca z wilgotnymi ścierniwami zmniejsza ryzyko wdychania drobinek materiału, które przy braku odpowiednich zabezpieczeń mogłyby odkładać się w organizmie. Śrutowanie stali sprawia, że element poddany obróbce staje się jednolity i pozbawiony zanieczyszczeń. W praktyce oznacza to, że jest doskonale przygotowany do aplikacji nowych powłok ochronnych i dekoracyjnych. Nie ma w tym przypadku ryzyka związanego z łuszczeniem się farby i brakiem przyczepności.

Podczas śrutowania stal jest dodatkowo wzmacniana. Kontakt ze ścierniwem modyfikuje warstwę wierzchnią. W efekcie zwiększa się jej odporność na uszkodzenia mechaniczne i niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Ma to szczególne znaczenie podczas przygotowania stali na nowy sezon m.in. w budownictwie.

Co jeszcze warto wiedzieć o tym procesie?

W zależności od użytego materiału ściernego (lodu, elementów stalowych, rozdrobnionego szkła czy drobin organicznych) można uzyskać powierzchnię o różnym stopniu chropowatości. Dzięki temu jest ona doskonale przygotowana np. do malowania proszkowego, lakierowania lub spawania. W praktyce w ten sposób można przywrócić metalowym powierzchniom niemal fabryczny wygląd i wydłużyć ich żywotność.

Śrutowanie stali to skuteczny sposób na szybkie i kompleksowe przygotowanie powierzchni metalowych przed nowym sezonem. Sprawdza się zarówno w przypadku mniejszych elementów, jak i dużych konstrukcji stalowych stosowanych w przemyśle, budownictwie lub w branży motoryzacyjnej.

Niższe koszty napraw i eksploatacji

Odpowiednie przygotowanie i konserwacja elementów stalowych przed nadejściem nowego sezonu pozwalają ograniczyć koszty związane z ewentualnymi naprawami lub wymianą zużytych części. Dzięki właściwej chropowatości po procesie śrutowania stal jest zabezpieczona przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi i mechanicznymi uszkodzeniami. Należy jednak pamiętać, że śrutowania nie można stosować w przypadku materiałów delikatnych lub podatnych na uszkodzenia mechaniczne, w tym cienkich blach, aluminium o niewielkiej grubości i tworzyw sztucznych, które łatwo się deformują.

Poprzedni artykułGospodarka cyfrowa w regionie – jak nowe technologie wpływają na lokalny biznes?
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments