Lublinianie w piłkarskiej reprezentacji Polski

0
147

Władysław Żmuda

W wieku młodzieńczym gra w reprezentacji szkoły była dla dzieci wyjątkową nobilitacją. To właśnie w trakcie jednego z takich spotkań przez przedstawiciela Motoru Lublin zauważony został Władysław Żmuda. Według oficjalnych informacji osobą, która poznała się na talencie Żmudy był Stanisław Świerk. Ówczesny zawodnik Motorowców zaprosił małego Władka na trening drużyny trampkarzy. Ten przystał na propozycję i pozostał w klubie przez kilka kolejnych lat.

Pierwsze treningi z seniorami Żmuda odbył jako szesnastolatek. Premierowym spotkaniem ligowym był bój z Garbarnią Kraków. W sumie jego przygoda z Motorem trwała do roku 1972. Wraz z odejściem trenera Świerka Żmuda przestał dostawać okazję do gry, w związku z czym podjął decyzję o przenosinach do Gwardii Warszawa. Po drodze udało mu się jeszcze zdobyć mistrzostwo Polski juniorów w barwach Motoru Lublin.

W swojej klubowej karierze Władysław Żmuda występował także w takich drużynach jak Śląsk Wrocław, Widzew Łódź, Hellas Verona, New York Cosmos oraz Cremonese. W barwach Śląska oraz Widzewa sięgał po piłkarskie mistrzostwo Polski.

Dzięki 91 meczom w kadrze Żmuda trafił do Klubu Wybitnego Reprezentanta. Jako jeden z nielicznych może się pochwalić dwoma srebrnymi medalami MŚ (1974 i 1982 rok), a także drugim miejscem na Igrzyskach Olimpijskich (Montreal 1976).

Po zawieszeniu butów na kołku Władysław Żmuda został trenerem. Szkolił grupy młodzieżowe we Włoszech, a później przez parę lat wcielał się w asystentów kilku selekcjonerów pierwszej reprezentacji Polski. Samodzielnie prowadził także kadry narodowe U-17, U-19, U-20 oraz U-21.

Jacek Bąk

Poważną sportową karierę w Motorze rozpoczynał również Jacek Bąk. Przyszedł on na świat 24 marca 1973 roku, a debiutu w pierwszym zespole lubelskiej ekipy doczekał się już w wieku 16 lat. Żółto-biało-niebiescy występowali wówczas w I lidze.

Dobra gra Bąka dla lublinian odbiła się szerokim echem w całym kraju. W 1992 roku dziewiętnastoletni wówczas zawodnik trafił do drużyny poznańskiego Lecha. Już w debiutanckim ekstraklasowym sezonie udało mu się sięgnąć z Kolejorzem po tytuł mistrza Polski.

Podczas kampanii 2024/2025 gracze Dumy Wielkopolski również mają spore szanse na wygranie ligowych zmagań. Podopieczni Nielsa Frederiksena są wyraźnymi faworytami bukmacherów, choć wyraźnie po piętach depczą im także zespoły Jagiellonii Białystok oraz Rakowa Częstochowa.

Prawdziwy rozkwit formy jednego z największych fanów mody w historii polskiego futbolu nastąpił jednak dopiero po wyjeździe do Francji. Tam przez około dekadę przywdziewał kolejno koszulki Olympique Lyon oraz RC Lens. W sumie na boiskach Ligue 1 zaliczył aż 262 spotkania.

Jacek Bąk to także 96-krotny reprezentant kraju. Jego premierowym starciem w trykocie z orzełkiem na piersi był mecz towarzyski z Cyprem w roku 1993. Pożegnanie z kadrą nastąpiło natomiast w kultowym pojedynku z Austrią na Euro 2008, kiedy to w ostatnich minutach meczu Howard Webb podyktował kontrowersyjny rzut karny dla jednego ze współgospodarzy mistrzostw Europy.

Modest Boguszewski

Modest Boguszewski to kolejny wychowanek Motoru, który dostąpił zaszczytu gry w biało-czerwonej reprezentacyjnej koszulce. Dla kibiców spoza Lubelszczyzny jego nazwisko nie jest raczej zbyt znane, ale akurat sympatycy ekipy ze stolicy województwa takiego defensora bez wątpienia doskonale kojarzą.

Boguszewski poznał Motor właściwie od podszewki. Nominalny środkowy obrońca przeszedł praktycznie wszystkie szczeble młodzieżowe, co finalnie zakończyło się debiutem w pierwszej drużynie. Na ekstraklasowych boiskach pojawił się premierowo w trakcie sezonu 1981/1982. W sumie rozegrał ponad 130 spotkań dla najbardziej utytułowanej lubelskiej drużyny.

Przez kolejne sezony Boguszewski występował m.in. w Śląsku Wrocław, Stali Mielec, Siarce Tarnobrzeg oraz Radomiaku Radom. Ostatnim klubem w jego karierze zawodniczej był Puławiak Puławy.

W sportowym CV Modesta Boguszewskiego znajdują się również dwa spotkania reprezentacyjne, o czym wspomniane zostało już we wstępie. Oba na przełomie sierpnia i września 1987 roku – kolejno z NRD oraz Rumunią. Boguszewski był również wicemistrzem Europy do lat 18, a także uczestnikiem MŚ U-21.

Więcej ciekawostek sportowych znajdziesz na obstawianie-meczy.net

Poprzedni artykułKontrolne USG dopplerowskie jamy brzusznej
Następny artykuł7–9 osób w komforcie – jak wybrać minivana lub busa, który pomieści całą rodzinę i bagaż?
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments