Pomimo, iż zawód położnej najczęściej kojarzy się z ciążą i porodem, to specjalistki w tej dziedzinie odgrywają znaczącą rolę w opiece i pomocy kobietom w różnym wieku. O szczegółach zawodu położnej oraz o tym jak prowadzone jest kształcenie w tym zakresie rozmawiano podczas konferencji pt. „Położna przyjacielem kobiety na każdym etapie jej życia”, zorganizowanej w dniu 27 października br. w sali Consulatus zamojskiego ratusza przez Instytut Pielęgniarstwa i Położnictwa Akademii Zamojskiej.
Konferencję w imieniu JM Rektora Akademii Zamojskiej prof. AZ dr. hab. Pawła Skrzydlewskiego otworzył mec. dr Ryszard Pankiewicz, prorektor ds. kształcenia Akademii Zamojskiej, który podkreślił ważną rolę położnych w systemie ochrony zdrowia, jak również ich nieocenioną pomoc dla przyszłych rodziców.
Celem wydarzenia było wzmacnianie świadomości społeczeństwa na temat wszechstronności i znaczenia zawodu położnej. Oprócz przedstawicielek tego zawodu z placówek medycznych i szpitali oraz studentek kierunku położnictwo w AZ w wydarzeniu udział wzięła także młodzież zamojskich szkół średnich.
– Położnictwo to kierunek z przyszłością, ponieważ kobiety potrzebują odpowiednio wykwalifikowanej pomocy i opieki zarówno podczas ciąży, odpowiedniego przygotowania do porodu, a także do sytuacji, które mają miejsce po porodzie. Takie spotkania jak ta konferencja, podczas której mówimy o różnych aspektach zawodu położnej, są bardzo ważne by uświadomić młodzieży jak ważny jest to zawód – mówił dr hab. n. med. Szymon Zmorzyński, dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Akademii Zamojskiej.
– Położna to nie tylko ciąża, poród i połóg, ale pomoc dla kobiety w każdym okresie jej życia, od urodzenia, poprzez okres młodzieńczy, okres dojrzałości aż po czas klimakterium. Położna pełni role opiekuńczą, pielęgnacyjną, edukacyjną. Dbamy o to, żeby kobiety badały się, stosowały odpowiednią dietę, dbały o swoje zdrowie. Nacisk kładziemy szczególnie na profilaktykę raka piersi oraz raka szyjki macicy. Dzięki tej konferencji chcemy też pokazać, że położne są potrzebne. Średnia wieku położnych w Polsce to 52 lata. W związku z tym należy kształcić kolejne specjalistki w tej dziedzinie, do czego zachęcamy w Akademii Zamojskiej, gdzie kierunek położnictwo prężnie się rozwija – tłumaczy mgr poł. Marta Gierek z instytutu Pielęgniarstwa i Położnictwa Akademii Zamojskiej.
Podczas konferencji zaprezentowano wystąpienia na następujące tematy: mgr diet. Ewa Kalmuk – „Rola położnej w opiece przedkoncepcyjnej”, mgr poł. Natalia Omańska – „Udział położnej w prowadzeniu ciąży fizjologicznej”, mgr poł. Grażyna Stochmal – „Rola położnej podczas porodu”, mgr poł. Marzena Turczyn – „Prowadzenie porodu aktywnego i zastosowanie metod łagodzenia bólu przez położną”, mgr poł. Ewa Madej – „Szkoła rodzenia”, mgr poł. Agnieszka Kmieć – „Rola położnej w opiece nad pacjentką w połogu”, mgr poł. Oliwia Wereszczak – „Położna jako doradca laktacyjny”, mgr poł. Elżbieta Mazurek – „Rola położnej w opiece środowiskowej”, mgr poł. Iwona Stępniak – „Opieka położnej nad kobietą w okresie klimakterium i senium”, mgr poł. Marta Gierek – „Promocja zdrowia. Rola położnej w profilaktyce raka szyjki macicy i raka piersi”.
Źródło: Akademia Zamojska