Od 1 października br. przy Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Psychiatrycznym w Radecznicy (SPWSzP) rozpoczęło działalność Centrum Zdrowia Psychicznego. Ma odejść od tradycyjnego izolacyjnego leczenia w warunkach szpitalnych na rzecz opieki środowiskowej zgodnie z Narodowym Programem Zdrowia Psychicznego. Jest to program pilotażowy Ministerstwa Zdrowia.
17 października podpisano umowę między lubelskim oddziałem NFZ i SPWSzP w Radecznicy ws. otwarcia Centrum Zdrowia Psychicznego (CZP), które ma zapewnić wszechstronną i bezpłatną opiekę pełnoletnim osobom znajdującym się w kryzysach psychicznych. Z pomocy CZP będą mogli korzystać cierpiący na zaburzenia psychiczne, a także członkowie ich rodzin, bliscy i znajomi pacjentów z zaburzeniami psychicznymi. Działania Centrum skierowane są także do osób, które zostały wypisane ze szpitala i potrzebują wsparcia w dalszym dochodzeniu do zdrowia.
Od 2 listopada br. w ramach CZP zostanie otwarty nowy Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny w Biłgoraju przy ul. Kościuszki 50 (budynek LUXMED).
– Podpisanie umowy szpitala z NFZ oraz otwarcie nowego punktu w Biłgoraju powinno podnieść jakość i szybkość dostępu pacjentów do porad specjalistów z zakresu psychologii i psychiatrii – tłumaczy Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski.
Na CZP składają się następujące jednostki:
- Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny, gdzie przeszkolony pracownik udzieli pacjentom informacji, co do możliwych form pomocy lub skieruje na konsultację psychiatryczną lub psychologiczną;
- Poradnia Zdrowia Psychicznego, która oferuje pacjentom możliwość skorzystania z porad psychologicznych, sesji wsparcia psychospołecznego, psychoterapii indywidualnej, konsultacji psychiatrycznej;
- Zespół Opieki Środowiskowej dla pacjentów przewlekle chorych psychicznie z nasilonymi problemami w funkcjonowaniu życiowym, którzy nie wymagają leczenia szpitalnego i zostają objęci leczeniem w ramach wizyt domowych. W skład zespołu będą wchodzić tacy specjaliści jak: pielęgniarka, pracownik socjalny, psycholog, psychoterapeuta, terapeuta środowiskowy;
- Izba Przyjęć;
- Oddział Dzienny Psychiatryczny, oferujący terapię zajęciową dzienną, której celem jest osiągnięcie przez pacjentów jak najpełniejszej samodzielności życiowej, przywrócenie możliwości pełnienia dostępnych w danej społeczności ról społecznych oraz pełną integrację społeczną;
- Dwa Oddziały Psychiatryczne Całodobowe (męski oraz żeński) dla pacjentów wymagających hospitalizacji.
Oferowany zakres działań Centrum skierowany jest szczególnie do mieszkańców takich gmin jak: Szczebrzeszyn, Zwierzyniec, Nielisz, Radecznica, Sułów, Zamość (gmina wiejska), Biłgoraj, Frampol, Goraj, Józefów, Tarnogród, Aleksandrów, Biszcza, Księżpol, Łukowa, Obsza, Potok Górny, Tereszpol, Turobin.
Osoby znajdujące się w kryzysie psychicznym mogą zgłaszać się do Punktu Zgłoszeniowo-Konsultacyjnego, gdzie przeszkolony pracownik udzieli im informacji, co do możliwych form pomocy lub skieruje na konsultację psychiatryczną lub psychologiczną.
Centrum Zdrowia Psychicznego w Radecznicy
ul. Klasztorna 4
tel. 84 681 88 58; 661 299 844
otwarte: pon-pt w godz. 8:00-18:00
Punkt Zgłoszeniowo-Koordynacyjny w Biłgoraju
ul. Kościuszki 50
tel. 661 344 166.