Dobry Start: ruszyły wypłaty środków na wyprawki szkolne

0
171

W poniedziałek, 18 lipca, do rodziców trafiły pierwsze tegoroczne wypłaty świadczenia na wyprawki szkolne w ramach programu „Dobry Start”. To 300 zł na każdego ucznia szkoły.

Wnioski, które wpłyną do końca wakacji, Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpatrzy maksymalnie do 30 września. Jeżeli rodzic nie popełnił w zgłoszeniu błędów i wszystkie dane zgadzają się z rejestrami państwowymi, to środki trafią do niego znacznie szybciej. ZUS wypłacił już w poniedziałek 112 tys. świadczeń 300+. We wtorek pieniądze trafią do opiekunów kolejnych 177 tys. uczniów.

Informacje o przyznaniu 300+ instytucja umieszcza na profilu klienta w Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE). W najbliższych dniach kolejne grupy rodziców mogą spodziewać się takiej wiadomości na swoim koncie w PUE. Dostaną powiadomienie o tym fakcie również na adres mailowy, który podali we wniosku. – Pieniądze zostaną przekazane na rachunek bankowy wskazany przez klienta we wniosku w ciągu 5 dni roboczych od przyznania świadczenia – zapowiada prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska. Jeśli we wniosku są błędy lub braki, to Zakład skontaktuje się z opiekunem ucznia, by wyjaśnić sprawę. Odpowiednie wezwanie umieści na profilu klienta w PUE i powiadomi o tym rodzica SMS-em.

Wnioski o „Dobry Start 300+” można składać od 1 lipca do końca listopada. Są tylko elektroniczne. Można je przesłać jednym z trzech kanałów – przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, bankowość internetową lub portal Empatia. Dotychczas rodzice z województwa lubelskiego złożyli wnioski o 300+ na 83 tys. uczniów.

Świadczenie przysługuje raz w roku na każdego ucznia szkoły w wieku do 20 lat. Jeśli uczeń ma orzeczoną niepełnosprawność, to 300+ może otrzymywać do 24 roku życia. Szacuje się, że z programu skorzysta w tym sezonie ponad 4,4 mln dzieci.

Małgorzata Korba

rzecznik ZUS w województwie lubelskim

 

Poprzedni artykułW Zamościu odbył się finał konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa – 2022”.
Następny artykułZAMOŚĆ: Przed nami IV Biblioteczne Spotkania z Historią
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments