Lubelscy Terytorialsi zwiększają pomoc dla uchodźców z Ukrainy

0
280

70 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT zostało skierowanych do wsparcia nowego punktu recepcyjnego w hali Tesco w Chełmie. Od kilku dni rośnie zaangażowanie lubelskich terytorialsów na rzecz uchodźców. 

Zgodnie z zapowiedzią ministra obrony narodowej nawet do 6 tysięcy wzrośnie niebawem wsparcie żołnierzy WOT dla wojewodów, samorządów oraz instytucji odpowiedzialnych za organizację pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy. Działania te terytorialsi będą realizować w ramach operacji pk. „Niezawodna Pomoc”. 

Obecnie w działania na rzecz uchodźców na Lubelszczyźnie zaangażowanych jest już ponad 170 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT. W każdej chwili liczba ta może ulec zwiększeniu, wraz z pojawieniem się nowych potrzeb. 

W sobotę, 12 marca br., na wniosek wojewody lubelskiego skierowano pierwszą grupę żołnierzy 2 LBOT do nowopowstałego punktu recepcyjnego w dawnej hali Tesco w Chełmie. Ich zadaniem jest zapewnienie sprawnego funkcjonowania punktu, obsługa systemu rejestracji uchodźców, pomoc w wypełnianiu dokumentacji, udzielanie informacji, kierowanie ruchem, rozładunek transportów z darami dla uchodźców, gospodarowanie zaopatrzeniem oraz obsługa magazynu. Przez całą dobę, w systemie zmianowym pracuje tutaj już 70 żołnierzy 2 LBOT.

Lubelscy terytorialsi wspierają w sumie 11 punktów recepcyjnych, 3 punkty informacyjne oraz wirtualny punkt recepcyjny przy Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie. Pomagają w rozładunku transportów w Wojewódzkim Punkcie Przyjęć Pomocy Humanitarnej w Lublinie. Kolejne zadanie to pomoc w organizacji przyjęć uchodźców na stacji PKP w Chełmie. W gotowości są również wojskowe autokary z kierowcami do transportu uchodźców z punktów recepcyjnych do miejsc ich czasowego pobytu. Ponadto 8 żołnierzy WOT ze znajomością języka ukraińskiego zostało oddelegowanych w charakterze tłumaczy do punktów informacyjnych na przejściach granicznych w Hrebennem i Dorohusku.

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej przystąpili do działań pomocowych na rzecz uchodźców z Ukrainy już trzeciego dnia wojny. Głównym zadaniem terytorialsów jest wsparcie wojewodów, samorządów i instytucji, odpowiedzialnych za organizację pomocy uchodźcom. Użycie wojska do tych zadań jest realizowane na mocy ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. 2007 Nr 89 poz. 590). Wnioski o wsparcie kierowane są przez wojewodów do ministra obrony narodowej.

materiał nadesłany

Poprzedni artykułNowe warunki przyjęcia odpadów na PSZOK
Następny artykułMiasto Zamość otworzyło specjalny rachunek bankowy o nazwie „Pomoc dla Ukrainy”.
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments