Biblioteka Stulecia
W pandemicznych okolicznościach przyszło nam radować się niezwykłą rocznicą jubileuszu biblioteki. Obostrzenia, sanitarny reżim, ograniczony dostęp – tłamszą nieco nasze plany. Nie poddajemy się jednak i – tam, gdzie się tylko da – przypominamy o swoim istnieniu. Biblioteka jako jedna z nielicznych instytucji może bowiem funkcjonować – i udostępniać swoje zbiory czytelnikom. To kolejny dowód na to, że najlepiej i najbezpieczniej jest w bibliotece.
Już w roku ubiegłym – z zachowaniem reżimu sanitarnego – rozpoczęliśmy przygotowania do obchodów jubileuszowych. W ramach Biblioteki Stulecia wydaliśmy dotychczas dwie publikacje Wiosna w reżimie sanitarnym Bogdana Nowaka i zbiór opowiadań naszej pracownicy Marleny Jarosz zatytułowany Starsza pani spod piątki i inne opowiadania. Kolejnym wydawnictwem będzie bibliofilska edycja Kalendarza dziennego – który rodzi się gdzieś pomiędzy wszystkimi innymi ważnymi z punktu widzenia biblioteki działaniami.
W bieżącym roku Książnica – mamy taką nadzieję, stanie się inicjatorką wielu przedsięwzięć w przestrzeni miejskiej związanych z książką, czytelnikiem i biblioteką. Zaczynamy od urodzin Leśmiana. Dzięki uprzejmości prezesa MZK Krzysztofa Szmita z naszej inicjatywy i z udziałem Czytelników biblioteki wybrzmią w wybranych autobusach na przełomie stycznia i lutego wiersze Bolesława Leśmiana Dziewczyna i Srebroń. Zasłuchajcie się Państwo razem z nami. W połowie lutego przypomnimy, co o Zamościu napisała Maria Dąbrowska. W następnych miesiącach w ramach akcji W komunikacji z literaturą usłyszycie Państwo kolejne teksty wybranych autorów.
Tak więc, Rok 2021 rozpoczynamy głośnym czytaniem w przestrzeni miejskiej. Plan mamy ambitny i atrakcyjny – odwiedzajcie nas Państwo, zaglądajcie na naszą stronę internetową, śledźcie nasz profil na Facebooku i nasłuchujcie w lokalnych mediach – będzie się działo – na ile pozwoli czas, okoliczności i zasoby ludzkie. Biblioteka miejska – choć stulatka – stoi na solidnym fundamencie i opiera się na swoich Czytelnikach. Bądźmy RAZEM.
PIOTR PIELA
Książnica Zamojska
im. S. K. Zamoyskiego w Zamościu