Smog – toksyczna mieszanka powodująca kilkadziesiąt tys. przedwczesnych zgonów wśród Polaków i kilka milionów na świecie [1]. Wiele polskich miast niestety zajmuje miejsca w czołówce tych najbardziej zanieczyszczonych, których normy stężenia pyłów PM2,5 zostały przekroczone wielokrotnie – Wrocław znalazł się w tym roku na drugim miejscu [2], wyprzedzony jedynie przez Lahore w Pakistanie.
Skąd bierze się smog?
W naszym kraju głównie z tzw. niskiej emisji, a więc spalin wydobywających się z urządzeń niespełniających norm – większość emisji pyłu zawieszonego pochodzi właśnie z domowych urządzeń.
Do tego dochodzi spalanie śmieci, pojazdy z silnikami typu diesel, pył ze startych opon i klocków hamulcowych, a także przemysł, zwłaszcza energetyka węglowa.
Jeżeli dodamy do tego niebezpieczne lzo – lotne związki organiczne, które wdychamy na co dzień, otrzymamy wyjątkowo niebezpieczny miks, który z czasem może przyczynić się nawet do rozwoju śmiertelnych chorób, w tym nowotworów.
Wpływ smogu na organizm
Oddychanie zawartymi w smogu toksynami wpływa na cały organizm, a zwłaszcza na układ oddechowy i krwionośny, mózg i serce.
Konsekwencje to m.in.:
- zawał serca,
- udar,
- nadciśnienie,
- nowotwory płuc,
- rozwój Alzheimera,
- przedwczesne porody,
- bezpłodność.
Szczególnie narażone na destrukcyjny wpływ smogu są dzieci i seniorzy, a także osoby z chorobami układu sercowo-naczyniowego czy oddechowego.
Oddychanie smogiem to zwiększona umieralność oraz skrócenie oczekiwanej długości życia.
Jak chronić się przed smogiem?
Brytyjczycy, u których smog w latach 50. powodował śmierć kilku tys. ludzi dziennie, dokonali ogromnych zmian w podejściu do ochrony środowiska i wyeliminowali problem smogu [3].
W Polsce, pomimo wielu inicjatyw i unijnych dofinansowań, problem wciąż istnieje, dlatego warto bronić się przed smogiem wszelkimi możliwymi sposobami:
-
- Kup maskę antysmogową – w odpowiednim rozmiarze, opatrzoną certyfikatem oraz z odpowiednimi warstwami zabezpieczającymi. Sprawdź: maska antysmogowa polecana przez ranking-oczyszczaczy.pl;
- Zainstaluj aplikację smogową na telefon – umożliwi Ci ona bieżące kontrolowanie jakości powietrza w Twoim regionie i uniknięcie ewentualnych wysokich stężeń zanieczyszczeń;
- Unikaj wysiłku fizycznego na zewnątrz – przyspieszony oddech powoduje, że wdychasz do płuc więcej zanieczyszczeń;
- Zainwestuj w dobry oczyszczacz powietrza – tzn. taki, który będzie posiadał filtr HEPA, odpowiednio wysoką wydajność oraz sprawny tryb automatyczny.
Pamiętaj, by w sezonie smogowym unikać wychodzenia z domu w czasie, gdy aplikacja smogowa wskazuje największe stężenia, a szczególnie unikaj wtedy wysiłku fizycznego.
Jeżeli musisz wyjść, zawsze noś maskę antysmogową, a po powrocie do domu uruchom oczyszczacz powietrza.
Źródła:
- https://smoglab.pl/zanieczyszczenie-powietrza-rocznie-powoduje-45-mln-przedwczesnych-zgonow-w-polsce-nawet-51-tys/
- https://notesfrompoland.com/2020/01/17/polish-city-registers-second-worst-air-pollution-in-the-world-as-smog-descends-on-poland/
- https://globenergia.pl/magazyn/smog-londynski-od-niego-wszystko-sie-zaczelo/
Wszelkiego rodzaju oczyszczacze powietrza to dobre rozwiązanie, ale ma pewną wadę. Trudno znaleźć naprawdę skuteczne. Smog w Krakowie w tamtym roku nie dawał nam normalnie funkcjonować – wszelkie formy rozrywki czy spacerów..piekło..