Specjaliści od słuchu przyjadą do Zamościa, Skierbieszowa i Werbkowic.
Specjalny pojazd do badania słuchu, wyposażony w kabinę ciszy czyli tzw. mobilna klinika słuchu – będzie do dyspozycji mieszkańców, zawsze w godz. 9.00-14.00:
Zamościa: w czwartek 15 października 2020r. , na parkingu przy ODK Okrąglak przy ul. Wyszyńskiego 28A
Skierbieszowa: w poniedziałek 19 października 2020r., na parkingu przy UG przy ul. Rynek 1
Werbkowic: we wtorek 20 października 2020r., przed budynkiem UG przy ul. Zamojskiej 1.
Nie potrzeba skierowań, wystarczy przyjść.
Przesiewowe badanie słuchu tj. audiometria tonalna jest krótkie, całkowicie bezbolesne, wynik jest od razu na miejscu omawiany przez specjalistę.
Być może niektórzy z Państwa będą się jeszcze zastanawiać, czy to bezpieczne – czy udział w takiej akcji jest bezpieczny.
Wszystkich niezdecydowanych, a w szczególności osoby odczuwające problemy w słyszeniu zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu, na którym pokazujemy, jak w obecnej sytuacji wygląda badanie i zapewniamy, że podczas akcji pracujemy z zachowaniem najwyższych standardów sanitarnych.
Problemy ze słuchem nie znikną samoczynnie – warto wiedzieć, jaki charakter ma odczuwany niedosłuch i jak można poprawić komfort słyszenia.
Nieleczony niedosłuch prowadzi do stopniowego pogarszania słuchu, zwiększa pięciokrotnie prawdopodobieństwo rozwoju demencji, zmniejsza koncentrację i pogarsza pamięć. Konieczne staje się ciągłe i uważne koncentrowanie się na rozmowie, co powoduje obciążanie mózgu i w konsekwencji permanentne zmęczenie. Pojawiają się trudności w rozumieniu mowy i rozpoznawaniu dźwięków, które wpływają na bezpieczeństwo jak np. odgłos nadjeżdżającego samochodu.
Nierehabilitowany niedosłuch może doprowadzić do całkowitej utraty słuchu – głuchoty.
Nie wiedziałem, że Zamość w którym swą dwa szpitale w tym wojewódzki nie dysponuje specjalistami od słuchu. Cóż na to miejscowi specjaliści, czy naprawdę ktoś z zewnątrz musi przyjeżdżać jak do jakiejś gminy w okresie PRL-u w ramach tzw. “białych niedziel”?