Trwają przygotowania do obchodów Bitwy pod Komarowem i Święta Kawalerii Polskiej. Odbędą się one w dniach 29-30 sierpnia w Wolicy Śniatyckiej. W tym roku przypada wyjątkowa, bo to setna rocznica tej ostatniej i jednocześnie największej bitwy konnicy w XX – wiecznej Europie. W związku z tym oprawa obchodów również będzie szczególna. W wydarzeniu udział weźmie ponad 350 kawalerzystów i ponad 100 pieszych rekonstruktorów.
W scenariuszu zawarty jest również pokaz wojskowy w którym weźmie udział pluton szturmowo desantowy z 25Brygady Kawalerii Powietrznej, grupa dalekiego rozpoznania z 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego oraz kompania zamojska 25 Batalionu Lekkiej Piechoty z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Organizatorzy poinformowali również o wielkim zaangażowaniu ze strony wszystkich środowisk kawalerii ochotniczej, które na mocy listów intencyjnych są partnerami wydarzenia. Do dnia, w którym odbywała się konferencja swój udział zadeklarowało ponad 300 kawalerzystów, a planowana ilość uczestników rekonstrukcji bitwy 1920 roku to około 350-400 kawalerzystów. Jest to największe wydarzenie promujące kawalerię w Polsce. Udział w tegorocznych obchodach zadeklarowali również kawalerzyści z Niemiec i Węgier.
W rekonstrukcji historycznej bitwy 1920 roku udział weźmie ponadto około 100 rekonstruktorów piechoty polskiej i bolszewickiej, oraz 30 osób cywilnych.
Na konferencji zwrócono uwagę na zaangażowanie Powiatu Zamojskiego, który rozumiejąc potrzeby przygotowania dobrej komunikacji na czas uroczystości, ale także realizując zgłaszaną przez mieszańców i organizatorów uroczystości potrzebę remontu infrastruktury drogowej, wykonał nawierzchnię bitumiczną na istniejącej stabilizacji wraz z ulepszonymi poboczami na odcinku ok. 1 km drogi 3272L Karp – Cześniki -Wolica Śniatycka po stronie Gminy Komarów-Osada, stanowiącej dojazd do Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej. Po stronie gminy Sitno prowadzi prace nad wykonaniem stabilizacji wraz z odwodnieniem na odcinku o długości 2,3 km w/w drogi (termin zakończenia przewiduje się na dzień 15.08.2020 r), natomiast na odcinku Karp-Cześniki wykonano już remont drogi o długości 1,8 km z odwodnieniem i poboczem ulepszonym. Jest to niezwykle ważne nie tylko z powodu dojazdu do miejsca planowanego Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej czy tegorocznych uroczystości, ale przede wszystkim poprawi komunikację dla społeczeństwa w codziennym użytkowaniu. Należy dodać, że Powiat Zamojski jest wśród podmiotów, które udzieliły finansowego wsparcia organizacji 100. rocznicy bitwy pod Komarowem.
Inicjatorzy przedsięwzięcia budowy Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej poinformowali, że pomimo gotowego projektu i posiadania zgody na budowę oraz części wykonanych odlewów nie udało się w tym roku zakończyć tej ważnej dla pamięci narodowej inwestycji. Przyczyną jest trudna sytuacja związana z pandemią Covid-19 a co za tym idzie problem z pozyskaniem funduszy. Przedstawiciele organizacji pozarządowych obecnych na konferencji, jako społeczni inicjatorzy budowy pomnika poinformowali o rządowym poparciu ich inicjatywy, którego efektem jest aktualne oczekiwanie na podpisanie umowy przekazującej środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na prace rzeźbiarskie i odlewnicze. Przypomniano, że w trakcie ubiegłorocznych uroczystości rocznicowych Prezes Stowarzyszenia Bitwa pod Komarowem – Tomasz Dudek w towarzystwie m.in. wspierającego od początku budowę pomnika Posła Sławomira Zawiślaka – Prezesa ŚZŻAK O/Zamość, oraz ówczesnego Wiceministra Obrony Narodowej – Marka Łapińskiego, Wojewody Lubelskiego – Przemysława Czarnka, Starosty Zamojskiego – Stanisława Grześko, dowódców Wojska Polskiego dokonali uroczystego podpisania aktu erekcyjnego oraz jego wmurowania do kamienia węgielnego pod budowę ww. pomnika.
Na konferencji zwrócono uwagę na duże utrudnienia związane z organizacją imprezy ze względu na pandemię Covid-19. Jednak dzięki zmniejszeniu od kliku dni ograniczeń, które w efekcie pozwalają na organizowanie imprez plenerowych powyżej 150 osób organizatorzy podjęli się zorganizowania uroczystości m.in. z zachowaniem społecznego dystansu tj. 2 m oraz realizacji innych, uzgodnionych także z sanepidem wytycznych.