Skarby z Książnicy…  i czasopisma 

0
688

Skarby z Książnicy…  i czasopisma 

Gazety codzienne, tygodniki ogólnopolskie i regionalne, biuletyny informacyjne, kwartalniki samorządowe i kulturalne, roczniki towarzystw regionalnych.  Od A jak Akcent aż po Z jak Znak. Od czasopism, które już się nie ukazują, przez jednodniówki, po najnowsze, najświeższe wiadomości. 

W Czytelni Regionalnej zajrzeć można m.in. do Kwartalnika „Cebulanka” Lokalnych Nowin Gorajskiej Gminy. Jest „Gazeta Krasnobrodzka” Miesięcznik Samorządu Gminnego, „Krynickie wieści”, „Kultura” Kwartalnik Gminy Biłgoraj, „Kwartalnik Tarnogrodzki”, „Goniec Łukowej”, są „Janowskie Korzenie” Pismo Regionalne Ziemi Janowskiej. Wyliczanka tytułów zajęłaby dużo miejsca i nie miałaby większego sensu. Obok wydań bieżących  znajdą też Państwo numery archiwalne tytułów ukazujących się do dzisiaj, jak i takich, które pojawiały się na chwilę – dłuższą lub krótszą. Z czasopism „zamojskich” są na przykład wszystkie numery „Przeglądu Kresowego”, którego pierwszy numer ukazał się 21 marca 1990 r. Wydawcą był Krzysztof Duda P. W. KADEX. Gazeta kosztowała 500 zł i wychodziła w nakładzie 40 tys. egz. od 9 numeru 30 tys. Siedziba redakcji  mieściła się początkowo na Placu Stefanidesa 1 w Nowej Bramie Lubelskiej. Od 21 numeru adres Redakcji i siedziba oddziału Zamojskiego mieściła się przy Róży Luksemburg 9. Funkcjonował tez oddział Chełmski. Pierwszym redaktorem naczelnym został Zdzisław Kazimierczuk. Pozostali członkowie zespołu redakcyjnego to Sławomir Starzyński – zastępca red. nacz., Teresa Wolik-Dubaj- sekretarz red. a od 17 numeru z-ca red. nacz., Bogdan Cabaj – fotoreporter. Od 3 numeru do zespołu dołączyli Jacek Barczyński fotoreporter i Maria Dec-Kiełb. W numerze 9 pojawiła się lista współpracujących z redakcją. Byli to: Jan Henryk Cichosz, Krzysztof Czubara, dr hab. Jerzy Markiewicz, Marian Zacharczuk i prof. dr hab. Wiktor Zin. Od 17 numeru funkcję redaktora naczelnego pełnił Jerzy Górny. W 18 numerze jako współpracujący widnieją: Jan Henryk Cichosz, Krzysztof Czubara, Małgorzata Durko, Zdzisław P. Karpiński, Jerzy Markiewicz i Marian Zacharczuk, redaktor techniczny Ewa Dybek, współpraca graficzna Andrzej Rozmysł. W 21 numerze dołączył Karol Dromlewski – fotoreporter, współpraca Konstanty Prożogo. Od 25 wydania dołączyli do zespołu Anna Kasica i Andrzej Chmiel. Od nr. 27 Marian Stopa jako Sekretarz redakcji. W nr. 31. dołączyła Grażyna Janeczek. Od 3 kwietnia 1991 r. w drugim roku ukazywania się, dokładnie od nr. 14(54) w stopce redakcyjnej brak informacji o zamojskiej siedzibie, redakcja już tylko w Chełmie. Ostatni 17 (58) numer gazety ukazał się 24 kwietnia 1991 roku. Cena numeru 600 zł. Brak informacji o nakładzie. W maju 1991 roku miał się ukazać kolejny numer „Przeglądu Kresowego” już jako miesięcznika o zasięgu ogólnopolskim. To fragment z nie tak odległej historii prasy lokalnej. 

Do tytułów wyjątkowych, skarbów czasopiśmiennictwa zamojskiego, należą bez wątpienia „Kronika Powiatu Zamojskiego” i „Teka Zamojska” jako jej kontynuacja. Pierwszy podwójny  numer „Kroniki…”  ukazał się w kwietniu 1918 roku. Wydawcą był Zygmunt Pomarański a redaktorem wydania został Julian Wyszyński. Pierwszy numer „Teki Zamojskiej” ukazał się w styczniu 1919 roku. Zmienił się profil wydawnictwa z informacyjnego na naukowy. Ostatni numer ukazał się w 1921. Przed II wojną z inicjatywy Zygmunta Klukowskiego wznowiono wydawanie „Teki Zamojskiej” jako Kwartalnika Regionalnego. Zeszyt pierwszy ukazał się w 1938 roku. Komitet redakcyjny tworzyli: Zygmunt Klukowski – przewodniczący, Zofia Sochańska – zastępca przewodniczącego, członkowie: Zygfryd Krauze, Stefan Pomarański, Henryk Rosiński, Jan Szczepaniec, Adam Szczerbowski. Ostatni numer ukazał się w czerwcu 1939 roku… 

 Warto np. w czasie niepogody lub w niedzielne popołudnie zajrzeć do biblioteki cyfrowej http://cyfrowa.biblioteka.zamosc.pl/dlibra. Przede wszystkim jednak zapraszamy na Kamienną! Nie tylko historyków i regionalistów. Poznawajmy wspólnie przeszłość naszego regionu, wiele jeszcze jest od odkrycia, a i przypomnieć warto miejsca, ludzi i wydarzenia…

Piotr Piela

Dział Udostępniania

Książnicy Zamojskiej im. St. K. Zamoyskiego 

20200717 142144 Skarby z Książnicy…  i czasopisma  20200717 115318 Skarby z Książnicy…  i czasopisma  20200717 115005 Skarby z Książnicy…  i czasopisma  20200717 115030 Skarby z Książnicy…  i czasopisma  20200717 142210 Skarby z Książnicy…  i czasopisma 

Poprzedni artykułDwoma autami w budynki
Następny artykuł10-latkowi groziło uduszenie. Pomogli policjanci. Brawo!
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments