Premier Mateusz Morawiecki przedstawił podczas dzisiejszej konferencji prasowej (27.05), terminarz kolejnego etapu znoszenia ograniczeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Od 30 maja nie będziemy musieli zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem zachowania dystansu społecznego. Oprócz tego – otwarte zostaną kina, teatry, siłownie i salony masażu, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. Umożliwiona zostanie także organizację wesel do 150 osób.
Na początku dzisiejszej konferencji Premier podkreślił, że celem, jaki postawił sobie rząd trzy miesiące temu, czyli w momencie wybuchu epidemii, było przesunięcie fali zachorowań, aby nie zabrakło łóżek dla chorych.
– Postawiliśmy sobie jasne cele, łatwe do przedstawienia, ale trudne do zrealizowania. Ten cel polegał na tym, żeby nigdy nie brakło łóżek i respiratorów. Udało się to zrealizować. Nigdy nie musieliśmy dokonywać trudnych wyborów tak jak Włosi czy Hiszpanie. – mówił szef rządu.
Następnie przeszedł do przedstawienia planu kolejnego etapu znoszenia obostrzeń.
Zniesienie limitu osób – w sklepach, na targu, poczcie, w restauracjach (od 30 maja)
Premier ogłosił, że od 30 maja zniesione zostaną limity osób w branży handlowej i gastronomicznej. Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie na 1 osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Od 30 maja ta zasada przestaje obowiązywać.
W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne – m.in. dezynfekcja rąk i stolików.
W sklepie, na targu i na poczcie nadal jest obowiązek zasłaniania nosa i ust. A w sklepie także obowiązkowa dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.
Uroczystości religijne i pogrzeby
Szef rządu poinformował, że zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób.
W kościołach i świątyniach wierni muszą zasłaniać usta i nos.
Zgromadzenia na powietrzu do 150 osób (od 30 maja)
Ponadto, od soboty 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny.
Sanepid będzie przedstawiał rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja należy jednak do właściwej jednostki samorządu terytorialnego.
Wesela i inne uroczystości rodzinne (od 6 czerwca)
Jak zapowiedziano, od 6 czerwca możliwa będzie również organizacja wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób. Weselnicy nie muszą nosić maseczek.
Hotele otwarte w pełni
Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom. Od 6 czerwca natomiast w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness.
Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.
Kultura, sport, salony masażu, targi (od 6 czerwca)
Podczas dzisiejszej konferencji Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński ogłosił, że od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych:
- kina, teatry, opery, balet,
- baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki,
- sauny, solaria, salony masażu i tatuażu.
Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów.
Konkretne zalecenia sanitarne
Jak informuje rząd, zalecenia sanitarne dla poszczególnych branż zostaną podane do wiadomości publicznej po zakończeniu procesu konsultacji z przedsiębiorcami.
źródło: www.gov.pl