Premier Mateusz Morawiecki przedstawił podczas dzisiejszej konferencji prasowej (27.05), terminarz kolejnego etapu znoszenia ograniczeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa.
Na początku spotkania Premier podkreślił, że celem, jaki postawił sobie rząd trzy miesiące temu, czyli w momencie wybuchu epidemii, było przesunięcie fali zachorowań, aby nie zabrakło łóżek dla chorych.
– Dane świadczą o tym, że zapanowaliśmy nad epidemią w sposób bardziej sprawny niż kraje Europy Zachodniej. Nasza metoda walki z epidemią kosztowała wiele gospodarkę, nasz komfort. – mówił szef rządu.
Następnie przeszedł do przedstawienia planu kolejnego etapu znoszenia obostrzeń.
Ogłosił m.in., że od 30 maja (sobota) zniesiony zostanie obowiązek zasłaniania ust i nosa w otwartej przestrzeni, ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych.
– Od 30 maja zmieniamy zasady dotyczące zasłaniania ust i nosa. Jeśli będzie możliwe zachowanie dystansu, noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe – z wyjątkami. Maseczki będą konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach. – powiedział premier Morawiecki.
W PRZESTRZENI OTWARTEJ: ALBO DYSTANS SPOŁECZNY ALBO MASECZKA (od 30 maja)
Jeśli w przestrzeni otwartej mamy możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, nie musimy zasłaniać ust i nosa. Od 30 maja można będzie spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki – ale tylko wtedy, gdy zachowamy odpowiedni dystans społeczny.
Jeśli jednak nie jesteśmy w stanie na świeżym powietrzu utrzymać 2-metrowego dystansu od innych – na przykład na zatłoczonym chodniku – wówczas musimy zasłonić usta i nos.
Pamiętajmy! Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.
Tutaj musisz zasłaniać usta i nos!
Istnieją miejsca, w których nadal trzeba będzie obowiązkowo zasłaniać usta i nos. Są to:
- autobusy i tramwaje,
- sklepy,
- kina i teatry,
- salony masażu i tatuażu,
- kościoły,
- urzędy (jeśli idziemy załatwić jakąś sprawę do urzędu).
Dodatkowe miejsca, w których będzie trzeba zasłaniać usta i nos, określi Główny Inspektorat Sanitarny.
Wyjątki. Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa?
- W pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne.
- W restauracji lub barze – gdy zajmujemy miejsce przy stole.
źródło: www.gov.pl