Projekt “Rewitalizacja Rotundy Zamojskiej” zakłada m.in. remont oraz prace konserwatorskie i restauratorskie, konserwację elementów oraz detali mających wartość historyczną, rozbudowę ekspozycji muzealnej poprzez wyposażenie jej w nowe plansze informacyjne, zdjęcia, filmy, prezentacje dotyczące tragicznej historii tego miejsca.
Z myślą o osobach niepełnosprawnych zaplanowano likwidację barier architektonicznych i przygotowanie informacji w alfabecie Braille’a oraz wykonanie tyflograficznej mapy obiektu.
Do tej pory wykonano m.in. prace budowlane w obrębie 8 cel od strony zachodniej, np.: przemurowano koronę murów, wykonano system izolacji sklepień i system drenażowy odprowadzający wodę opadową ze sklepień w kierunku rzygaczy, oczyszczono powierzchnię muru z zabrudzeń powierzchniowych, wykonano strukturalne wzmocnienie powierzchni cegieł za pomocą środków chemicznych głęboko penetrujących, wymieniono poszczególne zdegradowane cegły na nowe o podobnych parametrach fizykochemicznych, wykonano czyszczenie oraz uzupełnianie elementów kamiennych w przyziemiach cel.
Prace przy projekcie pn. “Rewitalizacja Rotundy Zamojskiej” mają się zakończyć do 30.09. 2020 r.
Zadanie realizują dwie firmy: LUBREN z Lublina, która prowadzi roboty budowlane w branżach budowlano-konstrukcyjnej i elektrycznej oraz prace konserwatorskie, a także firma „PAG” z siedzibą w Bogdance. PAG wykonuje prace budowlane w branżach teletechnicznej i elektroenergetycznej.
Na rewitalizację zabytki Miasto Zamość wywalczyło dofinansowanie w kwocie 6,8 mln zł. [CZYTAJ: Są pieniądze na rewitalizację Rotundy. Miasto wygrało spór z Urzędem Marszałkowskim]. Całkowita wartość prac wynosi 8,2 mln zł.
O historii Rotundy można przeczytać tu: http://muzeum-zamojskie.pl/418
źródło: UM Zamość