Żmudne utrwalanie w pamięci
We wtorkowy wieczór (26 listopada) w siedzibie Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana” miało miejsce spotkanie poświęcone promocji książki Agnieszki Szykuły Żygawskiej ,,Cmentarz parafii św. Dominika i Matki Bożej Szkaplerznej w Łabuniach. Zabytkowe nagrobki i najstarsze pochówki (1862-1973)”.
W spotkaniu wzięli udział m.in. regionaliści, przewodnicy, mieszkańcy Zamościa i gminy Łabunie oraz dwie autorki pokrewnych wydawnictw Anna Sokołowska autorka książki „Cmentarz Parafii Katedralnej” i Danuta Kawałko autorka „Cmentarzy województwa zamojskiego”. Dzięki Pani Danucie wiemy, jak wyglądały łabuńskie nagrobki, które z różnych powodów się nie zachowały. Wiemy też, że drzewostan cmentarza stanowiło 18 jesionów, 4 wiązy, 4 klony, 3 kasztanowce i 3 lipy, i że kilka z nich osiągnęło rozmiary pomników przyrody.
Łabuńska nekropolia, czyli cmentarz parafialny kościoła pw. św. Dominika i Matki Bożej Szkaplerznej jest typowym miejscem pochówku. Przeważnie zgranitowiałym z domieszką marmuru i innych kamieni (póki co nie szlachetnych). Jest niewielki, ale przybywa nieobecnych, stąd potrzeba miejsca… kiedyś wszyscy tam… prawie wszyscy. Być może ta potrzeba miejsca czyni tę książkę potrzebną, być może tylko w niej ostaną się utrwalone na fotografii nagrobki, tych którzy byli przed nami.
Motywowana chęcią poznania dziejów Łabuń i okolic końca XIX i 1. połowy XX wieku przez pryzmat miejsc pochówków, postanowiłam skatalogować owe najstarsze nagrobki, odczytać zawarte na nich inskrypcje, odszukać w źródłach informacje o parafianach. Skąd przybyli, czym się trudnili, jakie okoliczności towarzyszyły żegnaniu ich bliskich? Warte uwagi są ponadto walory historyczno-artystyczne dawnych nagrobków, zarówno tych zachowanych, jak i znanych tylko z fotografii. Dlatego najobszerniejszą część książki tworzy katalog nagrobków zawierający ich fotografie, opis i dane pochowanej osoby. Zapraszam na spacer alejami łabuńskiego cmentarza. Do zapoznania się z historią ukrytą w kamieniach. – pisze we wstępie autorka.
Spotkanie prowadził Przewodniczący Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana” w Zamościu Łukasz Kot.
Książka ukazała się w serii Łabuńska Biblioteczka Regionalisty z numerem 31. Wydawcą jest Biblioteka Publiczna Gminy Łabunie.
Piotr Piela, bibliotekarz w BPGŁ