Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 2 w Zamościu w dniu 4 października 2019 r. obchodził Jubileusz 100-lecia istnienia szkoły. Honorowy Patronat nad uroczystością objęli: Marszałek Województwa Lubelskiego, Prezydent Miasta Zamość i Lubelski Kurator Oświaty.
Uroczystość zaszczycili znamienici goście: Poseł na Sejm RP pan Sławomir Zawiślak, Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego, Kuratorium Oświaty w Lublinie, Prezydent Miasta Zamość pan Andrzej Wnuk, przedstawiciele Urzędu Miasta w Zamościu, Wydziału Edukacji UM w Zamościu, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu, LSCDN, duchowieństwa, służb mundurowych, dyrektorzy instytucji kulturalno-oświatowych, dyrektorzy szkół podstawowych i ponadpodstawowych, przedstawiciele związków zawodowych, emerytowani i obecni nauczyciele oraz pracownicy szkoły, absolwenci, uczniowie, rodzice uczniów, zamojskie media oraz przyjaciele Szkoły.
Obchody Jubileuszu rozpoczęła uroczysta msza święta dziękczynna, sprawowana w Katedrze Zamojskiej pod przewodnictwem ks. prałata dr. Eugeniusza Derdziuka, absolwenta szkoły.
Gości na uroczystości w szkole powitała w imieniu organizatorów Pani Dyrektor Renata Chyrchała. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych nauczycieli i absolwentów. Prezydent Miasta Zamościa Pan Andrzej Wnuk z wniosku Pani Małgorzaty Bzówki I Zastępcy Prezydenta Miasta Zamość decyzją z dnia 4 października 2019 r. uhonorował Sztandar Szkoły medalem „Zasłużony dla Zamościa” i na ręce Pani Dyrektor złożył List Gratulacyjny. Wszyscy obecni i emerytowani nauczyciele oraz pracownicy szkoły otrzymali medale „Pokoleniom, które tworzyły historię szkoły”.
Motywem przewodnim części artystycznej w reżyserii pani Magdaleny Grzywalskiej-Gnyp, przy współudziale pana Piotra Nowaka były „oswobodzone wspomnienia”. Już pierwsza piosenka Krzysztofa Krawczyka „Przeżyć wszystko jeszcze raz” o jesieni w wykonaniu nauczycieli, absolwentów i uczniów skłoniła uczestników uroczystości do przypomnienia sobie tych wszystkich jesieni spędzonych w szkolnych ławach. Szybko udało się „wzniecić blask minionego czasu” jak w słowach piosenki. Wydawało się, że przez chwilę absolwenci żałują, że nie mogą powtarzać którejś klasy. W ich imieniu liryczne wspomnienia wyśpiewał w „Autobiografii Hotelu California” absolwent szkoły pan Lucjan Gnyp (dyrektor Bursy Nr 1) i zagrał solówkę na gitarze elektrycznej, powodując, że czas się zatrzymał na chwilę, przypominając tym samym, że z chłopakami z rocznika matury `81 tworzył zespół muzyczny „Proszę bardzo”. Podniosły nastrój poezji w montażu słowno-muzycznym, m.in. „Itaki” K. Kawafkisa i „Żalu” A. Słonimskiego wzmocniony słowami piosenki Ryszarda Rynkowskiego „Pięknie żyć” towarzyszył gościom już do końca dnia. Uroczystość uświetnił koncert zespołu absolwentów w składzie: Jerzy Hawrylak (obecnie również nauczyciel przedmiotów zawodowych), Zenon Żybura, Mariusz Konopka i Marek Molenda. W jego wykonaniu ponadpokoleniowe rockowe piosenki, w tym „Za ostatni grosz”, „Ale to już było”, „Pozwolił Los”, „A gdybym miał cię zjeść” (z udziałem pani Pauliny Bryły, nauczycielki j. angielskiego) połączyły wszystkie pokolenia absolwentów, nauczycieli i uczniów. Wspólne śpiewanie „Mówię ci, że” dowiodło, że istnieje silna więź ludzi związanych z „Mechanikiem” i Przyjaciół „Mechanika” też.
Po części artystycznej w wystąpieniach gości padły słowa uznania dla osiągnięć Szkoły i życzenia dalszych sukcesów. Głos kolejno zabrali: Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Pan Sławomir Zawiślak, w imieniu Marszałka Województwa kierownik Filii Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego w Zamościu Pan Mariusz Tłuczek, Wicekurator Pan Eugeniusz Pelak, w imieniu Pana Jana Szczepańskiego obecny nauczyciel szkoły Pan Andrzej Legieć, Pan Dyrektor Zbigniew Gniwek, Radny Sejmiku Wojewódzkiego i Dyrektor ARiMR w Lublinie Pan Krzysztof Gałaszkiewicz, Kanclerz PWSZ w Zamościu Pan Jerzy Korniluk, absolwent Burmistrz Krasnobrodu Pan Kazimierz Misztal, absolwent Dyrektor Oddziału ZUS w Biłgoraju Zbigniew Wasąg i Pani Maria Duławska.
Na zakończenie części oficjalnej Jubileuszu Pani Dyrektor Renata Chyrchała podziękowała za wszystkie gesty i słowa życzliwości oraz za złożone na jej ręce życzenia dla „Mechanika” i zaprosiła wszystkich na tort i poczęstunek.
Uczestnicy uroczystości skorzystali z zaproszenia do wspólnych zdjęć pod okolicznościowym medalionem „POKOLENIOM, KTÓRE TWORZYŁY HISTORIĘ SZKOŁY” przy popiersiu patrona szkoły Tadeusza Kościuszki i do spaceru po szkole. Spotkania koleżeńskie, rozmowy z nauczycielami i wpisy do nabytych monografii szkoły trwały do późnych godzin wieczornych.
Organizatorzy uroczystości Jubileuszu 100-lecia pragną wyrazić serdeczną wdzięczność wszystkim, którzy wspierali i wspierają finansowo oraz rzeczowo szkołę „Mechanik”.
autor tekstu i zdjeć: Elżbieta Mączka