Akcja „Płomień Braterstwa – Полум’я Братерства”
W przeddzień rocznicy Bitwy Warszawskiej, 14 sierpnia o godz. 18., jednocześnie w kilkudziesięciu miejscach w całym kraju Polacy i Ukraińcy wspólnie zapalą znicze na grobach ukraińskich żołnierzy, którzy prawie sto lat temu ramię w ramię z Polakami walczyli przeciwko bolszewikom. Kiedy w sierpniu 1920 roku pod Warszawą, Zamościem i Lwowem ważyły się losy Polski i całej Europy, Ukraina była jedynym państwem, które postawiło całe swoje wojsko do wspólnej walki przeciw Armii Czerwonej.
Celem akcji „Płomień Braterstwa” jest upamiętnienie sojuszników Polski w tamtej wojnie oraz uświadomienie Polakom i Ukraińcom, że były w naszej historii epizody, które mogą nas łączyć i inspirować do współpracy oraz do wzajemnego szacunku.
Organizatorami akcji są członkowie Związku Harcerstwa Polskiego i organizacji ukraińskich skautów „Płast Polska”, którzy od kilku miesięcy odnajdują i porządkują zlokalizowane w Polsce groby żołnierzy Armii Ukraińskiej Republiki Ludowej. Do udziału w wydarzeniu zapraszają członków swoich lokalnych społeczności, szkoły, władze samorządowe, wspólnoty religijne, przedstawicieli mediów i wszystkich, którzy zechcą oddać hołd naszym zapomnianym bohaterom.
Akcja jest prowadzona w ponad 30 miejscowościach w Polsce, między innymi w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu, Gdyni, Lublinie, Tarnowie, Kaliszu, Wadowicach, Zamościu i Łańcucie. Bliższe informacje można znaleźć pod adresem http://odkrywcy.zhp.pl/plomien-braterstwa.
Harcerze Hufca ZHP Zamość są odpowiedzialni za przeprowadzenie akcji w Zamościu – 6. DSH „Rzarłacze” z Zespołu Szkół Społecznych w Zamościu i w Łańcucie – 13. DSH „Pochodni” z Biłgoraja. Podczas wojny polsko – bolszewickiej Łańcut był miejscem internowania jeńców z Ukraińskiej Armii Halickiej. Wielu z nich zmarło podczas epidemii tyfusu. Harcerze zapalą znicze na ich grobach. W Zamościu zaś pragniemy przypomnieć postać Marko Bezruczko, który dowodził obroną Zamościa przed Armią Czerwoną i uczestniczył w rozbiciu Armii Konnej Budionnego w bitwie pod Komarowem. Tablica poświęcona jego osobie znajduje się na wystawie w Arsenale.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy 14 sierpnia na godzinę 18.00 do Muzeum Barwy i Oręża, ul. Zamkowa 2.
harcerze i instruktorzy Hufca ZHP Zamość
Mateusz Stachewicz
Wiceprzewodniczący Programowego Ruchu Odkrywców ZHP