Profesor dr inż. arch. Bonawentura Maciej Pawlicki odebrał z rąk przewodniczącego Rady Miasta Piotra Błażewicza tytuł Honorowego Obywatela Zamościa.
Przekazanie pamiątkowego medalu odbyło się (8. 02) w Krakowie. W uroczystości wzięli udział Maria Gmyz- zastępca Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie, Piotr Zając zastępca Prezydenta Miasta Zamość, Małżonka i przyjaciele Profesora.
Dziękując za uhonorowanie, Profesor wielokrotnie podkreślał, jak duży jest to dla niego zaszczyt i wyróżnienie:
–Zawsze upatrywałem Zamość nie tyle jako spadek po profesorze Zinie, a jako swoją powinność… Iluż ja znałem wspaniałych ludzi zasłużonych dla Warszawy, Krakowa, jakich miałem cudownych profesorów, którzy odbudowywali kulturę polską… w życiu nie miałem takiego wyobrażenia, że coś takiego wydarzy się mnie– mówił B. M. Pawlicki.
Tytuł Honorowego Obywatela Zamościa, na wniosek Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, przyznała Rada Miasta. Tytuł nadano “jako wyraz wdzięczności za rozsławianie miasta oraz za działalność artystyczną, architektoniczną i konserwatorską zabytków Miasta Zamość”.
Profesor Pawlicki urodził się i studiował w Krakowie, w 1997 r. objął stanowisko profesora nadzwyczajnego Politechniki Krakowskiej. Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu architektury i urbanistyki, historii architektury i konserwacji zabytków. Od lat interesuje się Zamościem. Jego praca doktorska nosiła tytuł: „Problemy konserwatorskie Zamościa i ich związki z rozwojem gospodarczym i urbanistycznym miasta”. Jest autorem projektu i realizacji amfiteatru letniego przed Nową Bramą Lubelską w Zamościu, współautorem projektów remontu Pałacu Zamoyskich w Zamościu i zespołu kamienic ormiańskich adaptowanych na potrzeby Muzeum Okręgowego w Zamościu. Pełnił funkcję zastępcy dyrektora ds. renowacji Starego Miasta w Zamościu (1972- 1973). Napisał ponad 100 publikacji naukowych, jedną z nich jest monografia „Kamienice mieszczańskie Zamościa- problemy ochrony”. Jest członkiem wielu organizacji i stowarzyszeń naukowych. Promotor 5 rozpraw doktorskich. Uczestnik wieloletnich badań architektonicznych Zamościa prowadzonych pod kierunkiem prof. dr hab. inż. arch. Wiktora Zina. Od 2005 roku przez kilka lat wykładał w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Zamościu.
Profesor jest laureatem wielu odznaczeń i wyróżnień. Do najważniejszych należą: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Srebrny Medal „Zasłużony kulturze- Gloria Artis”, Złota Odznaka za opiekę nad zabytkami Ministerstwa Kultury i Sztuki, Medal Budowniczego Zamościa, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, Złoty Medal „Opiekuna miejsc pamięci narodowej”.
źródło: UM Zamość
Fot. UM Zamość