Blisko 1000 żołnierzy z Lubelskiej Brygady OT rozpoczęło w miniony weekend pierwsze w tym roku szkolenia rotacyjne. W ten sposób zainaugurowano kolejny – trzeci rok funkcjonowania brygady.
To był bardzo intensywny weekend dla 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Blisko 1000 żołnierzy z batalionów w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu rozpoczęło nowy rok szkoleniowy. 330 żołnierzy OT odbyło szkolenie rotacyjne indywidualne, 630 szkolenie specjalisty, a 30 szkolenie podstawowe w trybie weekendowym.
W kalendarzu szkoleniowym na 2019 rok zaplanowanych jest siedem szkoleń podstawowych tzw. „szesnastek”, które zakończą się uroczystą przysięgą wojskową. Pierwsza „szesnastka” rozpocznie się już 9 lutego br. w ramach projektu „Ferie z WOT” – adresowanego do uczniów, studentów, a także nauczycieli.
Przez cały rok będą realizowane szkolenia indywidualne i szkolenia specjalisty w ramach tzw. ćwiczeń rotacyjnych organizowanych w systemie weekendowym. Szczególnie ważne będą szkolenia specjalisty, które mają przygotować żołnierzy OT do pełnienia przydzielonej im funkcji w sekcji, plutonie lub kompanii. Te ćwiczenia są realizowane w drugim roku trzyletniego cyklu szkoleniowego przyjętego w WOT.
Zaplanowane są również dwa szkolenia zintegrowane na poligonach w okresie zimowym i letnim, każde po trzy dwutygodniowe tury. Natomiast w czerwcu lubelscy Terytorialsi, jako jedni z pierwszych w kraju, rozpoczną trzeci i ostatni etap szkolenia, tzw. szkolenie zgrywające, którego celem jest nauka współdziałania żołnierzy na poziomie sekcji, plutonu i kompanii. Ponadto Terytorialsi z Lubelszczyzny będą uczestniczyć w innych, dużych przedsięwzięciach szkoleniowych, jak np. ćwiczenia DRAGON-19, które będą jednym z największych w tym roku sprawdzianów dla żołnierzy OT.
2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego
ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. Obecnie liczy około 3100 żołnierzy i cały czas powiększa swoje szeregi. Brygada osiągnęła zdolność do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych. W ramach projektu „Parasol”, rozpoczęła współpracę ze służbami mundurowymi i jednostkami samorządu terytorialnego odpowiedzialnymi za zarządzanie kryzysowe w województwie.
W szeregach WOT służy obecnie ponad 17 200 żołnierzy.
(info. kpt. Damian Stanula, Oficer prasowy 2. Lubelskiej Brygady brony Terytorialnej)