Marszałek powrócił do Zamościa
Wsparty na szabli Marszałek Józef Piłsudski stoi już w swoim dawnym miejscu – przed Klubem Batalionowym przy ul. Piłsudskiego i dumnie spogląda na Zamość. Poprzedni monument przedstawiający tego wielkiego Polaka został zniszczony w 1942 r. przez hitlerowców. Po 76 latach, dzięki ciężkiej pracy kilkudziesięciu osób, ofiarności setek mieszkańców i przychylności urzędników udało się go odbudować. Odsłonięcie monumentu odbyło się w poniedziałek, 5 listopada 2018 r. na kilka dni przed setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
Uroczystości rozpoczęła msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. św. Michała Archanioła. Po nabożeństwie uczestnicy udali się na plac przed Klubem Batalionowym, gdzie odbyło się odsłonięcie pomnika wraz z ceremoniałem wojskowym. W uroczystości, udział wzięli m.in: Marek Łapiński – podsekretarz w Ministerstwie Obrony Narodowej, Jan Józef Kasprzyk – Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Biskup Marian Rojek, Biskup Jan Śrutwa, Ambasador Azerbejdżanu – J.E.Hasan Hasanov, Posłanka Teresa Hałasa, Poseł Sławomir Zawiślak, Poseł Jarosław Sachajko, Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, Arkadiusz Bratkowski – członek zarządu woj. lubelskiego, Maria Gmyz – radna sejmiku wojewódzkiego, Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, gen. Ryszard Pietras – dowódca 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, gen. Jarosław Gromadziński – dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej, Płk. Jan Wojno – dowódca 1. Brygady Pancernej, członkowie Społecznego Komitetu Odbudowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego a także przedstawiciele samorządów, służb mundurowych, służby zdrowia, wymiaru sprawiedliwości, zamojskich szkół i przedszkoli.
Odbudowanie pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego nie byłoby możliwe, gdyby nie powstały w Zamościu Społeczny Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego. W ciągu 2,5 roku Komitet prowadził publiczne zbiórki, dzięki czemu udało się sfinansować odlew postaci Marszałka. Podstawę pomnika ufundowało Miasto Zamość. Inicjatywę, dzięki staraniom Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Zamość, wsparło też Ministerstwo Obrony Narodowej. MON przekazał pieniądze na przygotowanie placu z granitowych płyt oraz wykonanie instalacji oświetleniowej i iluminacji pomnika.
Podczas uroczystości medalem „Pro Bono Poloniae” uhonorowany został Jerzy Zacharow. Medal „Pro Bono Poloniae” został ustanowiony przez szefa UdsKiOR dla upamiętnienia 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przyznawany jest osobom, które wniosły istotny wkład w upowszechnianie wiedzy o historii walk niepodległościowych, krzewienie postaw patriotycznych w polskim społeczeństwie, a także kultywowanie oraz popularyzację poza granicami Polski wiedzy o tradycjach niepodległościowych. Medalami „Pro Patria” przyznawanymi „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”
uhonorowani zostali: Maria Gmyz, Krzysztof Goch, Jan Radzik, Marek Siedlecki, Andrzej Szymański oraz Tomasz Włodarczyk.
Ostatnim punktem programu był koncert w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej im. K. Namysłowskiego w sali widowiskowej Klubu Batalionowego.
Twórcą modelu pomnika Marszałka jest artysta Marek Maślaniec, uczeń prof. Mariana Koniecznego – twórcy pomnika Jana Zamoyskiego w Zamościu. Postać Marszałka wraz z postumentem mierzy 7,7 metra, a więc pomnik jest nieco mniejszy od poprzedniego. Postać Marszałka wykonany jest z brązu, wsparta jest na szabli, na ramiona ma zarzucony płaszcz. Na pomniku widnieją słowa: „Józefowi Piłsudskiemu, Marszałkowi Polski – w 100-tną rocznicę odzyskania Niepodległości – Mieszkańcy Zamościa.
Trzeba chyba zrobić zrzutkę na garnitur dla pana wojewody. Spodnie i marynarka “od sasa do lasa” – chyba z ciuchlandu wygrzebane.
i na radną Gmyz- tez taka oblaźnięta chodzi…
Od kogo wymagać?… W spodniach na taką uroczystość? Głupkpwaty uśmieszek i samouwielbienie nie zastąpią klasy. Pycha mało jej nie rozsadzi.
Za to wielebni widać, że im z nami dobrze, żołnierze przy nich to jakieś chuchra