Już w najbliższą niedzielę, 14 października br. na Rynku Wielkim w Zamościu odbędzie się kolejna przysięga żołnierzy – ochotników 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Będzie to piętnasta przysięga w historii brygady, w tym trzecia w Zamościu.
„Ja żołnierz Wojska Polskiego przysięgam…” – te słowa już w najbliższą niedzielę wypowie kolejnych 66 żołnierzy – ochotników. Ceremonia rozpocznie się o godz. 13.30 na Rynku Wielkim w Zamościu, a poprzedzi ją Msza św. w intencji żołnierzy o godz. 12.00 w Kościele Rektoralnym pw. św. Katarzyny przy placu Jana Jaroszewicza 1 w Zamościu. Przysięgę zakończy defilada pododdziałów 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Nowo zaprzysiężeni żołnierze zasilą szeregi wszystkich batalionów wchodzących w skład lubelskiej brygady OT. Zanim jednak złożą przysięgę muszą przejść tzw. „szesnastkę”, czyli intensywne szkolenie podstawowe z zakresu strzelectwa, taktyki, topografii, łączności, zasad zachowania na polu walki, sztuki przetrwania oraz pierwszej pomocy medycznej. Ochotnicy ćwiczą na terenie jednostki wojskowej w Zamościu, która należy do 25 Batalionu Lekkiej Piechoty.
„Szesnastka” otwiera trzyletni cykl szkoleniowy Terytorialsów, który obejmuje szkolenia indywidualne, specjalistyczne i zgrywające. Szkolenia odbywają się przede wszystkim w weekendy, co pozwala w sposób optymalny pogodzić życie zawodowe, rodzinne lub naukę, ze służbą wojskową. Sprawia to, że służba w Wojskach Obrony Terytorialnej cieszy się dużym zainteresowaniem społecznym i wielu ochotników chce spróbować swoich sił w nowej formacji wojskowej.
WOT w woj. lubelskim
2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego
ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie, Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą blisko 3000 żołnierzy i cały czas powiększają swoje szeregi. 2 LBOT osiągnęła zdolność do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych. W tym zakresie, w ramach projektu „Parasol”, rozpoczęła współpracę ze służbami mundurowymi i jednostkami samorządu terytorialnego odpowiedzialnymi za zarządzanie kryzysowe w województwie.
Misja i zadania WOT
Wojska Obrony Terytorialnej, jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały z początkiem 2017 roku. Misją WOT jest obrona i wspieranie społeczności lokalnych. Żołnierze WOT są silnie związani z ludnością i rejonem działań, w którym będą zabezpieczać obywateli i infrastrukturę. W czasie wojny będą wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią stanowić siłę wiodącą. W czasie pokoju głównym zadaniem WOT będzie przeciwdziałanie skutkom sytuacji kryzysowych i klęsk żywiołowych. Nowy rodzaj Sił Zbrojnych będzie współdziałać, wspierać i uzupełniać działania innych służb ratowniczych.
Obecnie w WOT służbę pełni 14 tysięcy żołnierzy i jest drugim co wielkości rodzajem sił zbrojnych. Plany powołań do służby zakładają, że do końca 2018 roku w strukturach WOT może służyć do 20 tys. żołnierzy, w tym nie więcej niż 17 tys. żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową. Tzw. „mapa drogowa” budowy formacji zakłada napływ ochotników na poziomie około 10 tys. rocznie, oznacza to, że na koniec roku 2019 w WOT służyć będzie do 30 tys. żołnierzy. Zakończenie procesu formowania WOT planowane jest na 2021 rok, wtedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładany stan 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej będą rozwinięte w każdym województwie.
WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach, którzy z uwagi na terytorialny charakter formacji, w tym pełnienie służby w obszarze swojego zamieszkania, sami siebie nazywają Terytorialsami. O przyjęcie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej mogą ubiegać się rezerwiści, a także te osoby, które do tej pory nie pełniły żadnej formy służby wojskowej. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy – służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego i zawodowego ze służbą Ojczyźnie.
kpt. Damian Stanula, Oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej