W dniu jednego z najważniejszych ormiańskich świąt – Święta Podwyższenia Krzyża Świętego, związanego związane z tradycją odnalezienia relikwii krzyża, na którym umarł Jezus Chrystus, odsłonięto w Zamościu pomnik poświęcony Ormianom. Pomnik stanął w miejscu, gdzie dawniej stała ormiańska świątynia. Autorem chaczkaru jest ormiański artysta Varazdat Hambardzumyan.
Sam pomnik łączy w sobie elementy ormiańskie i zamojskie. Oprócz chaczkaru (ormiańskiego krzyża wykonanego w tufie wulkanicznym pochodzącym z Armenii), umieszczono w nim wizerunek św. Tomasza Apostoła i bryłę nieistniejącego już kościoła ormiańskiego.
W uroczystości odsłonięcia udział wziął Ambasador Republiki Armenii w Polsce Edgar Ghazaryan, który był inicjatorem budowy pomnika, fundator pomnika i Prezes Fundacji Polsko-Ormiańskiej Arsen Ovsepyan, kosmonauta Mirosław Hermaszewski, Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk, duchowni obrządku ormiańskiego, samorządowcy.
Wszystkich przybyłych na uroczystość powitał Prezydent Andrzej Wnuk.
„Jestem dzisiaj nie tylko ambasadorem Armenii w Polsce, jestem szczęśliwym człowiekiem, szczęśliwym Ormianinem. Wiele lat temu nasi rodacy przyjechali do Zamościa na zaproszenie fundatora tego miasta, by zrobić coś dobrego dla siebie i dla Polski. (…) To jest historyczny dzień historycznego miasta nie tylko dla Ormian w Polsce, ale i na świecie”. – powiedział ambasador.
“Chciałem podziękować „młodemu prezydentowi starego miasta”. Jestem dumny z tego co Pan Prezydent zrobił dla swojego miasta a dla naszego Zamościa” – dodał Edgar Ghazaryan.
Ambasador podziękował także fundatorowi pomnika Arsenowi Ovsepyan, który wg. niego jest dobrym Ormianinem i prawdziwym obywatelem Polski.
Symbolicznego odsłonięcia pomnika dokonali: Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk oraz Ambasador Republiki Armenii w Polsce Edgar Ghazaryan.
Ormianie byli jednymi z pierwszych obcokrajowców, którzy osiedlili się w Zamościu. Na mocy przywileju wydanego przez Kanclerza Jana Zamoyskiego 30 kwietnia 1585 w Bełzie, wolno im było m.in. trudnić się handlem, posiadać kościół i odprawiać w nim nabożeństwa we własnym obrządku, a także utworzyć autonomiczną gminę z sądem. W 1738 roku rozpoczęła się likwidacja gminy ormiańskiej w Zamościu. Kościół ormiański funkcjonował do 1786 roku.