Pół roku bez ZUS dla nowych firm

0
449

Pół roku zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne i możliwość prowadzenia działalności bez rejestracji – to przepisy, które weszły w życie 30 kwietnia.

Nowe możliwości wprowadził pakiet ustaw zwany potocznie „Konstytucją Biznesu”. Mogą z nich skorzystać osoby, które założą firmę 30 kwietnia 2018 roku lub później.

„Ulga na start”

Dzięki temu rozwiązaniu osoba, która rozpoczyna działalność gospodarczą, przez 6 miesięcy kalendarzowych nie musi płacić składek na ubezpieczenia społeczne. Dotyczy to przedsiębiorców, którzy zakładają pierwszą w życiu firmę. Z „ulgi na start” skorzystają też osoby, które rozpoczynają kolejną działalność gospodarczą, ale tylko jeśli poprzednią firmę zamknęły lub zawiesiły co najmniej 60 miesięcy kalendarzowych wcześniej. Ważne jest też, by nie świadczyć działalności na rzecz swojego byłego pracodawcy (a konkretniej – zadań, które pokrywają się z wcześniejszymi obowiązkami na etacie). Z „ulgi na start” może również skorzystać wspólnik spółki cywilnej.

Brak składek na ubezpieczenia społeczne (czyli: emerytalne, rentowe, wypadkowe i chorobowe) oznacza, że nowy przedsiębiorca w okresie ulgi nie korzysta z ochrony wynikającej z tych ubezpieczeń. 

Półroczna ulga dotyczy wyłącznie składek na ubezpieczenia społeczne. W tym okresie przedsiębiorca ma obowiązek opłacać comiesięczną składkę zdrowotną (obecnie 319,94 zł). 

Jeśli przedsiębiorca zrezygnuje z „ulgi na start”, nie będzie mógł już do niej wrócić. Po zakończeniu „ulgi na start” przedsiębiorca zachowuje prawo do tzw. niskiego ZUS-u. Może więc przez kolejne 24 miesiące kalendarzowe opłacać składki w preferencyjnej wysokości.

 

Działalność bez rejestracji

Nowe przepisy umożliwiają również prowadzenie działalności bez rejestracji, czyli bez wpisywania do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Ale dotyczy to tylko osób, których przychody w żadnym miesiącu nie przekraczają połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę. Po przekroczeniu limitu, trzeba zarejestrować działalność w CEIDG, jednak wciąż można skorzystać z „ulgi na start”.

Trzeba pamiętać, że osoba prowadząca nierejestrowaną działalność nie ma żadnego ubezpieczenia – ani społecznego, ani zdrowotnego. Nie skorzysta więc ze świadczeń ubezpieczeniowych. 

materiał nadesłany:

Małgorzata Korba
regionalny rzecznik ZUS
w województwie lubelskim

Poprzedni artykułTurystyczna Majówka – moc atrakcji
Następny artykuł“Roztocze w malarstwie” Dariusza Króla
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments