Książnica Zamojska im. S. K. Zamoyskiego w Zamościu zaprasza wszystkich do udziału w przedsięwzięciach organizowanych w ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, przypadającego na 23 kwietnia.
W święto książki oraz wszystkich osób i instytucji z nią związanych – autorów, wydawców, edytorów, księgarzy i oczywiście czytelników zaplanowane zostały liczne wydarzenia biblioteczne:
• „Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich” – happening z udziałem uczniów Szkoły Podstawowej nr 10 w Zamościu. 23 kwietnia godz. 10.00, Filia Biblioteczna nr 4 (ul. Peowiaków 68a) – Osiedle Planty – Rynek Wielki w Zamościu.
• „Legenda o św. Jerzym w sztuce. Sekrety i osobliwości” – spotkanie autorskie dla młodzieży z dr. Markiem Sikorskim, historykiem sztuki, publicystą, m.in autorem książki „Na tropach smoka wawelskiego”. 23 kwietnia, g. 11.00. Filia Biblioteczna nr 2, ul. Wiejska 17 w Zamościu.
• Spotkanie autorskie z Izabelą Winiewicz-Cybulską. 23 kwietnia, godz. 12.00. Biblioteka Główna (Oddział dla Dzieci i Młodzieży), ul. Kamienna 20 w Zamościu.
• „Kamień smoczy. Historia pewnej mistyfikacji medycznej” – spotkanie autorskie z dr. Markiem Sikorskim. 23 kwietnia, godz. 16.00. Biblioteka Główna (Galeria Ekslibris), ul. Kamienna 20 w Zamościu.
Zapraszamy także do obejrzenia wystaw promujących książkę oraz profesje i dyscypliny jej pokrewne, prezentowanych w Książnicy Zamojskiej (ul. Kamienna 20 w Zamościu):
• Sówki Morandówki i inne bohaterki książki „Słownik s(ł)ówek” Izabeli Winiewicz-Cybulskiej.
• Ilustracja książkowa Magdaleny Józefczuk-Dmitrocy.
• Henryk Zwolakiewicz (1903-1984) – artysta, grafik, etnograf, bibliofil. 115. rocznica urodzin.
• W krainie książki – wystawa literatury światowej.
Pomysł ustanowienia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich narodził się w Katalonii. Po raz pierwszy wystąpił z nim w 1926 roku wydawca z Walencji Vincente Clavel Andrés. Od 1930 roku Dzień Książki jest oficjalnym świętem narodowym Hiszpanii. Decyzją UNESCO, w 1995 roku, święto nabrało międzynarodowego zasięgu. 23 kwietnia to symboliczny dzień dla literatury światowej, w którym przypadają doniosłe rocznice literackie, w tym rocznica śmierci Miguela Cervantesa oraz rocznica urodzin i śmierci Wiliama Szekspira.
W promocje święta książki w Polsce angażuje się wiele instytucji, organizacji społecznych i osób, którym mocno na sercu leży rozwój czytelnictwa, sprawy związane z edytorstwem i ochroną dóbr intelektualnych prawem autorskim.
przygotowała:
Halina Zielińska, Książnica Zamojska