Wczorajszy dzień zdominowała informacja o usunięciu tablicy poświęconej Róży Luksemburg, która wisiała dotąd na ścianie kamienicy przy ul. Staszica na zamojskim Starym Mieście. Nowy Kurier Zamojski, napisał o tym jako pierwszy [CZYTAJ:Zniknęła tablica pamiątkowa z zamojskiej starówki]. Na wieść o tym, pojawiły się głosy protestu ze strony zamojskich środowisk lewicowych.
Rada Miejska SLD zażądała od władz Zamościa przekazania decyzji administracyjnej, na mocy której dokonano likwidacji tablicy, wyjaśnienia podstawy prawnej i merytorycznego uzasadnienia likwidacji tablicy pamiątkowej oraz ujawnienia wnioskodawcy lub osoby, która podjęły decyzję polityczną i decyzję administracyjną w sprawie likwidacji tablicy.
Wyjaśnień w tej sprawie domagało się także Stowarzyszenie “Zamość – nasz wspólny dom”.
Dziś władze Miasta Zamościa uzasadniły powody usunięcia tablicy. Została ona zdemontowana na mocy ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.
Ci, dla których takie wyjaśnienie nie jest wystarczające mogą się zapoznać z przekazaną nam przez zamojski Urząd Miasta informacją oraz korespondencją, która była prowadzona w tej sprawie (Publikujemy ją poniżej).
“Korespondencja ws. usunięcia tablicy Róży Luksemburg rozpoczęła się w 2016r. od wniosku jednego z mieszkańców Miasta Zamość. Ustawa z 1 kwietnia 2016r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego…, w ówczesnym brzmieniu, odnosiła się głównie do nazw ulic i placów. W związku z tym, wniosku nie zrealizowano.
14 września 2017r. po zmianie ustawy, mieszkaniec ponownie złożył wniosek o usunięcie tablicy wraz z opinią Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej, o którą wcześniej wystąpił. IPN wskazał, iż przedmiotowa tablica winna zostać usunięta na mocy rozdz. 2 przedmiotowej ustawy. Nie było tu potrzeby podejmowania uchwały, jak sugerował IPN. Nie ma również znaczenia, kto był wnioskodawcą – ustawa oraz stanowisko IPN w tym zakresie, było podstawą podjęcia dalszych działań. Kopia pisma w załączeniu.
W ustawie doprecyzowano pojęcie pomnika. Wskazano również termin do podjęcia stosownych działań do 31 marca br.
Kolejna zmiana tzw. ustawy dekomunizacyjnej, pochodzi z dnia 14 grudnia 2017r.
Lubelski Urząd Wojewódzki pismami z dnia 19.01.2018 (powołując się na kolejną korespondencję ws. zdjęcia tablicy) i następnie z dnia 21.02.2018 prosił o informacje o podjętych działaniach w tym zakresie.
O obowiązkach ustawowych była mowa na niedawnej konferencji wojewody lubelskiego. Taki wniosek pojawił się nawet na jednym z zebrań osiedlowych.
Dnia 12 marca tablica została usunięta i zabezpieczona przez służby ZGL. Zgodnie z przepisami, w przypadku niewykonania obowiązku ustawowego, wojewoda wydałby zarządzenie zastępcze. Ustalono, że IPN podtrzymuje swoje stanowisko w przedmiotowej sprawie.”
SKANDAL! IPN to najbardziej szkodliwa instytucja w Polsce.
IPN też usuniemy!
ha ha ale jaka ladnie odpisali ze usuniecie tablicy zbiega sie z remontem sciany 🙂 hihihi taki zbieg okolicznosci 🙂
Co za banda kretynów!
Brak słów co wyprawia tzw “dobra zmiana”…..takich podziałów i nienawiści dawno nie było?!
Totalna głupota komu przeszkadzała tablica ? wg. PISu należy wygumkować fakty z historii które im akurat nie pasują, ale nie będą rządzić wiecznie i co ich też mamy usunąć z naszej pamięci ? W życiu ! zapamiętamy ten rząd na długo !!!!!!!
Roza Luxemburg byla jedna z najbardziej znanych aktywistek ruchow obrony wyzyskiwanej biedoty miejskiej. I to w calej Europie. Teraz Zamosc trafia do serwisow informacyjnych w Europie w bardzo zlym stylu. Ta pisowska glupota naprawde szkodzi nam wszystkim