Godny pochówek bohaterów (bogata fotorelacja)

0
954

Uroczysty pochówek Żołnierzy Wyklętych odbył się wczoraj 14 października w Radecznicy.

Płk. Marian Pilarski ps. „Jar” i ppor. Stanisława Bizior ps. „Eam”, żołnierze Armii Krajowej i WiN zostali straceni w 1952 r. na Zamku Lubelskim. Ich szczątki odnaleziono w styczniu w nieoznakowanych kwaterach na cmentarzu przy ul. Unickiej w Lublinie. 

Obaj żołnierze kierowali tzw. II Inspektoratem Zamojskim AK. Ich ekshumacji dokonano w ramach prowadzonego przez IPN śledztwa, w oparciu o znowelizowane w 2016 roku przepisy ustawy o IPN oraz ustawy o cmentarzach i grzebaniu zmarłych. Miejsce domniemanego pochówku obu ofiar komunizmu, znajdujące się pod jednym ze współczesnych nagrobków, wytypowali historycy z lubelskiego oddziału IPN na podstawie dokumentów służb bezpieczeństwa i akt cmentarnych.

Po wielu latach Bohaterowie zostaną godnie pochowani. Ich szczątki powrócą w rodzinne strony. Uroczystości pogrzebowe płk. Mariana Pilarskiego ps. „Jar” i ppor. Stanisława Biziora ps. „Eam” odbędą się w dniach 13-14 października 2017 r. Szczątki Żołnierzy zostaną przewiezione tzw. szlakiem pamięci z miejsca, gdzie się teraz znajdują – z Zakładu Medycyny Sądowej w Lublinie do Radecznicy, gdzie zostaną pochowane.

Mieszkańcy miejsc, gdzie żyli i służyli w konspiracji „Jar” i „Eam”, mogli im oddać hołd. Kondukt pogrzebowy 13. października wyruszył do Sitańca, Zamościa, Tyszowiec i Mokregolipia, gdzie o godz. 17.30 w kościele pw. Znalezienia Krzyża Świętego została odprawiona msza św. i będzie wystawiona warta honorowa. Następnego dnia nastąpiło wyprowadzenie szczątków z kościoła i przejazd do Radecznicy, gdzie została odprawiona msza św. w intencji bohaterów w Bazylice pw. św. Antoniego Padewskiego, a po niej nastąpi pochówek w kryptach pod Bazyliką w Radecznicy. (zdjęcia w naszej galerii)

Krypta, w której zostali pochowani żołnierze niepodległościowi – o czym poinformował podczas konferencji w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim, Wojewoda Przemysław Czarnek – pełnić ma podwójną rolę. – Będzie miejscem spoczynku tych dwóch żołnierzy niezłomnych, ale jeśli IPN odnajdzie kolejnych naszych bohaterów, to oni, za ewentualną zgodą rodzin, mogą być tutaj pochowani. Bazylika ojców Bernardynów to było miejsce, w którym żołnierze niezłomni uzyskiwali schronienie – wyjaśnił Wojewoda.

Organizatorami uroczystości byli: wojewoda lubelski, Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Zamość, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Stowarzyszenie „Głos Bohatera”, organizacje kombatanckie i służby mundurowe.

Zdjęcia: Foto flesz Jaro Jarosław Jabłoński

Poprzedni artykułNowy plac zabaw w Zamościu
Następny artykułInwestycyjny awans Zamościa
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments