Nowoczesna neurologia w szpitalu “papieskim”

0
1123

Pojawiły się plany przebudowy oraz poszerzenia działalności Oddziału Neurologii z Pododdziałem Udarowym w zamojskim szpitalu “papieskim”. Pozwoliłoby to na stosowanie nowoczesnych metod leczenia udaru mózgu. O swoich staraniach zmierzających do realizacji tej inwestycji, mówili podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Poseł Sławomir Zawiślak oraz Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek.

Projekt jest bardzo oczekiwany przez pacjentów, którzy wymagają udzielenia niezwłocznej pomocy medycznej w związku z udarem mózgu. Jeżeli udałoby się go dofinansować, w Zamościu mogłyby być stosowane na szerszą skalę nowoczesne metody leczenia udaru mózgu. Pacjenci z Zamojszczyzny, ale i całego województwa lubelskiego mogliby tutaj mieć przeprowadzane niezwykle skuteczne zabiegi, dzięki którym po kilku dniach pobytu w szpitalu wychodziliby całkowicie sprawni po udarze mózgu i nie wymagali rehabilitacji.

Wojewoda wspierany przez posła S. Zawiślaka wielokrotnie podejmował działania mające na celu dofinansowanie projektu ze środków budżetu państwa. Jednak to organ prowadzący szpital w Zamościu, którym jest Marszałek Województwa Lubelskiego (koalicja PSL- PO), był zobowiązany wystosować stosowny wniosek o przyznanie rządowego dofinansowania. Uczestnicy konferencji poinformowali, że źle przygotowany przez organ prowadzący szpital wniosek wpłynął do wojewody lubelskiego 30 sierpnia br., tj. biorąc pod uwagę tryb jego rozpatrywania na kilka godzin przed upływem terminu składania tego dokumentu w Ministerstwie Rozwoju. O pozorowanych – ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego – ruchach w tej sprawie świadczy ponadto fakt, że pomimo posiadanej wiedzy o możliwości rządowego dofinansowania tej inwestycji w kwocie 50 % kosztów w złożonym wniosku wnoszono o przyznanie 80% dofinansowania. Taka konstrukcja wniosku dodatkowo uniemożliwiała jego przyjęcie i pozytywne rozpatrzenie.

W odpowiedzi na tę sytuację wojewoda w dniu 5 września wystosował do Marszałka pismo, w którym wykazał braki formalne złożonego wniosku. Obaj uczestnicy konferencji ocenili podjęte przez samorząd województwa działania pozornymi, dzieląc się wrażeniem, że podmiotowi odpowiedzialnemu za szpital zabrakło rzeczywistej determinacji w celu uzyskania dofinansowania. Ta postawa doprowadziła do utraty możliwości dofinansowania tego projektu z rezerwy celowej budżetu Państwa w bieżącym roku.

Wojewoda Czarnek podkreślili także, że pomimo, że ich aktywne pisemne wsparcie projektu, organizowane z myślą pozytywnego zrealizowania inwestycji spotkania m.in. z udziałem Ministra Zdrowia, Ordynator Oddziału Neurologii z Pododdziałem Udarowym – Pani dr n. med. Ewą Wierzchowską-Cioch zostały zniweczone niezrozumiałą postawą samorządu województwa lubelskiego dalej będą popierać ten projekt. W związku z tym liczą, że Marszałek Województwa przygotuje na przyszły rok budżetowy dobry wniosek, zabezpieczając jednocześnie dla tej inwestycji wsparcie finansowe ze strony samorządu.

Poseł S. Zawiślak jako reprezentant Wojewody w Radzie Społecznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Wojewódzkiego im. Papieża Jana Pawła II stwierdził, że rząd Prawa i Sprawiedliwości biorąc odpowiedzialność za służbę zdrowia w naszym kraju jednocześnie oczekuje uczciwego popierania dobrych projektów przez właścicieli jednostek organizacyjnych działających w systemie świadczenia usług zdrowotnych, w tym także sejmików województw. Oświadczył jednocześnie, że dzięki zaangażowaniu, jego dobrej współpracy z Wojewodą P. Czarnkiem ww. Szpital w Zamościu uzyskał już ich poparcie na rzecz realizacji kilku innych, przygotowanych przez ten szpital  projektów inwestycyjnych. Dlatego będą dalej zabiegali o to, aby omówiona podczas konferencji inicjatywa w końcu została zrealizowana.

Poprzedni artykułTomasz Jastrun w Książnicy
Następny artykułPróba sił na szczycie – Padwa podejmie Wisłę
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments