Fundacja Schumana przedstawiła raport najbezpieczniejszych i najbardziej otwartych miast w Polsce. Zamość okazał się liderem w rankingu bezpieczeństwa publicznego miast. W klasyfikacji ogólnej zaś, zajął wysoką 11 pozycję.
Ranking odnosi się do miast na prawach powiatu. Przeanalizowano w nim 66 miejscowości. Pod uwagę brano takie czynniki jak: bezpieczeństwo publiczne, związane z ogólnym poziomem przestępczości; otwartość i przyjmowanie pracowników z innych krajów (przede wszystkim Ukraińców); poczucie bezpieczeństwa indywidualnego (także w domu), a także to jak mieszkańcy postrzegają swoje miasto; bezpieczeństwa komunikacyjnego, czyli tego jak wielu kierowców jest łapanych przez policję za jazdę pod wpływem alkoholu, liczby wypadków i ich skutków w postaci rannych lub ofiar śmiertelnych; a także bezpieczeństwa społeczno-ekonomicznego, czyli tego, jakiej wielkości są średnie wynagrodzenia, czy łatwo jest znaleźć pracę i czy jest dużo miejsc w żłobkach.
Na pierwszym miejscu ogólnej klasyfikacji znalazła się Warszawa uzyskując wynik 63,6 pkt. Drugi był Kraków (63,23 pkt), trzeci – Rzeszów (61,87 pkt.). Zamość z niewiele mniejszym wynikiem (60,20) znalazł się na 11 pozycji.
Zamość liderem bezpieczeństwa publicznego
Konferencja Europolis 2017, podczas której ogłoszono wyniki raportu o bezpieczeństwie w polskich miastach, odbyła się 2 czerwca w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Udział w niej wzięło ponad dwustu uczestników – prezydentów miast, samorządowców, przedsiębiorców, pracowników administracji rządowej, przedstawicieli organizacji społecznych i instytucji naukowych. Obecny na konferencji był także Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk.