W dzień św. Antoniego Padewskiego – 13 czerwca 1637 roku odbyła się uroczystość położenia kamienia węgielnego pod budowę kościoła. Od tego czasu budynek kościoła zniszczyły pożary (1672, 1673 r), po I rozbiorze klasztor został skasowany i umieszczono w nim szpital wojskowy.Na początku XIX wieku były w kościele magazyny żywności, kancelarie wojskowe i koszary austriackie a później rosyjskie. Po I wojnie światowej w budynku kościoła mieścił się Sejmik Powiatowy i Dom Polskiej Macierzy Szkolnej, a później także muzeum regionalne. Od 1926 roku funkcjonowanie rozpoczął kino-teatr “Stylowy”. Po II wojnie w budynku rozpoczęło działalność Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych, które częściowo wyprowadziło się do nowej siedziby dopiero w 1994 roku, a całkowicie w 2006 roku.
Po tak bogatej historii gmachu kościoła oo. Franciszkanów przyszedł czas na jego totalną rewitalizację. Właśnie zapadła ostateczna decyzja o przyznaniu funduszy na rewitalizację kościoła Ojców Franciszkanów pw. Zwiastowania NMP w Zamościu. Wicepremier Piotr Gliński podpisał dokument przyznający 20 milionów złotych na projekt zgłoszony przez Parafię Rzymskokatolicką Zwiastowania NMP oo. Franciszkanów w Zamościu – “Rewitalizacja największego XVII-wiecznego barokowego kościoła oo. Franciszków w Polsce – Zamość.
Budynek kościoła ma zostać przywrócony do swego oryginalnego barokowego wyglądu. Koszt tej operacji wyceniono na 23 813 910,08 zł.
Brawo !!!!!!!!!
Doskonały pomysł.
super wiadomość