Wystawia plakatów Łukasza Zwolana w Liceum Plastycznym

0
1676

W jednej z galerii zamojskiego Liceum Plastycznego (w budynku szkoły przy ul. Pereca 17) w dniu 3 stycznia 2017 odbył się wernisaż wystawy plakatów Łukasza Zwolana. Nasz absolwent, który realizował przed laty swój dyplom w Pracowni Reklamy Wizualnej (teraz jest to Pracownia Projektowania Graficznego) nie mógł uczestniczyć w otwarciu.

Gdy w 2015 roku jego projekty plakatów poruszających problematykę groźnych chorób zostały zakwalifikowane do drugiej edycji International Student Poster Biennale w Lublinie nie wiedział, nie przeczuwał, że niedługo sam będzie musiał podjąć walkę z chorobą – z białaczką limfatyczną.

Po wielu akcjach, a zwłaszcza „Wielkm hałasie dla Łukasza” na Rynku Wielkim, znalazł się szczęsliwie dawca krwiotwórczych komórek. Mamy nadzieję, że Łukasz już niedługo będzie znowu mógł tworzyć, spiewać i tak jak dawniej – dawać siebie innym, dawać dowód tego, że sztuka jest potrzebna bo zawsze służy ludziom.

Prezentowany na wystawie w Liceum zbiór jest własnością za Stowarzyszenia Zamojski Klub Jazzowy im. M. Kosza, bo plakaty związane są z wydarzeniami muzycznymi organizowanymi przez „Kosz” w ostatnich latach. Prace Łukasza Zwolana są z pewnością znane – mogliśmy oglądać je na wystawach: między innymi w Zamojskim Domu Kultury w maju 2011 („Xeropost”), w Jazz Klubie „Kosz” w kwietniu 2013 („Plakat. Unplugged”) i w listopadzie 2016. Jego projekty są dostępne na portalu internetowym Bēhance, gdzie młody artysta mówi o sobie, że jest „po prostu bezgranicznie zakochany w plakacie i w typografii”, ale zaznacza również, że „oddany rzeźbie, popada w romans z grafiką”. Wśród swoich mistrzów wymienia między innymi Lexa Drewińskiego – ucznia Waldemara Świerzego, a jego słowa „w plakacie odejmować znaczy dodawać” cytuje jako swoje motto. Lapidarność ujęcia, skróty myślowe to cechy stylu Łukasza bliskie istotnie pracom Drewińskiego. Ale mistrzem jest dla niego także Lech Majewski oraz przede wszystkim Kazimierz Malewicz, którego odrzucenie wszelkiej iluzyjności na zawsze zrewolucjonizowało sztukę.

Plakaty Zwolana wyróżniają się prostą strukturą wizualną i może właśnie przez to są czytelne i łatwo rozpoznawalne. Michał Mazurkiewicz, pod okiem którego Łukasz realizował swój dyplom w zamojskim plastyku mówi, że podstawową cechą prac jego ucznia jest wysoki profesjonalizm – Łukasz tworzy wyselekcjonowany znak trafiający w samo sedno wydarzenia i znak ten staje się czystą esencją przekazu.

Łukasz przerwał studia na Wydziale Grafiki i Malarstwa łódzkiej ASP, ale mimo braku dyplomu potrafił świetnie prowadzić warsztaty, w Zamojskim Domu Kultury, dla młodych pasjonatów projektowania graficznego, ucząc syntetycznego myślenia, niezbędnego w zobrazowaniu abstrakcyjnych pojęć. Nieprzypadkowo najlepsze jego plakaty to prace o tematyce muzycznej – bo muzykę kocha tak samo, jak sztuki plastyczne. Jest uzdolnionym wokalistą, o ciepłym, pełnym emocji głosie, którym potrafi oddać najgłębsze uczucia. Kocha jazz, dlatego na fotografiach najlepiej prezentuje się w koszulce z napisem JAZZNOWIDZ. Gdy w sierpniu 2016 prowadził w Klubie „Kosz” pokaz mody młodych projektantów, połączony ze standardami jazzowymi, powiedział, że muzyki takiej nie można przecież „puścić z playbacku”, bo to nie byłby ten prawdziwy jazz (!).

Wierzymy, że Łukasz pokona chorobę, z walki wyjdzie zwycięsko, bogatszy o doświadczenia, które staną się z pewnością inspiracją dla artystycznej twórczości i dla innych jego działań. Sztuka, którą stworzy z głębi własnych przeżyć, trafi do szerokiego kręgu odbiorców pogłębiając wrażliwość i otwartość na drugiego człowieka.

Izabela Winiewicz-Cybulska

Poprzedni artykułDobra wiadomość dla kierowców Straż Miejska pomoże odpalić Twoje auto!
Następny artykułPomagamy psom ze schroniska – zbiórka karmy!
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments