Już jutro 6 stycznia – Święto Objawienia Pańskiego. W ostatnich latach w Polsce i za granicą popularne stało się organizowanie w tym dniu Orszaków Trzech Króli – największych jasełek ulicznych na świecie. Zamość w tym roku zorganizuje orszak po raz już po raz trzeci.
Jak poinformowali organizatorzy wydarzenia – Stowarzyszenie Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu -III edycja Orszaku Trzech Króli w Zamościu odbędzie się bez względu na warunki atmosferyczne. Podobnie będzie w ponad 500 miastach i miejscowościach w Polsce i za granicą.
Tegoroczny scenariusz jasełek nawiązuje do stworzenia świata. Orszak odbywać się będzie pod hasłem “Pokój i Dobro”.
Kto wcieli się w rolę Trzech Króli i Świętej Rodziny?
Króla Kacpra zagra Michał Polski – 25 – letni rodowity Zamościanin. Jest elektroradiologiem, pracuje w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu oraz Jestem też nauczycielem w Szkole Policealnej TEB Edukacja w Zamościu. – Propozycję pełnienia roli jednego z Trzech Królów przyjąłem jako zaszczyt i cieszę się, że będę mógł uczestniczyć w największych jasełkach w naszym mieście – powiedział pan Michał.
W rolę Króla Melchiora wcieli się Piotr Kondraciuk, także mieszkaniec Zamościa mieszkańcem Zamościa. Doktor nauk humanistycznych w zakresie historii i historii sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, pracownikiem Muzeum Zamojskiego (z-ca dyrektora, kustosz dyplomowany), wykładowca historii sztuki i architektury na Wydziale Turystyki i WF WSSP im. W. Pola w Lublinie. Fundator i członek Rady Fundacji Dom Trzeciego Tysiąclecia im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. – Cieszę się, że Zamojski Orszak Trzech Króli zatacza coraz szersze kręgi, stwarzając okazję do aktywizacji wielu grup społecznych i artystycznych we wspólnym przeżywaniu tajemnicy Bożego Narodzenia – powiedział Piotr Kondraciuk.
Trzeciego króla – Baltazara, zagra Bolesław Bełz, który wraz z żoną Alicją jest tancerzem Zespołu Pieśni i Tańca “Zamojszczyzna”. Na co dzień jest pracownikiem Zamojskiego Szpitala Niepublicznego w Zamościu. -W rolę Króla Baltazara wcielam się już po raz trzeci. Za każdym razem jest to dla mnie wielkie przeżycie i niepowtarzalna okazja do wspólnego manifestowania radości z Narodzin naszego Zbawiciela. Cieszę się, że Orszak Trzech Króli wszedł do tradycji okresu bożonarodzeniowego w naszym pięknym mieście – podkreślił Bolesław Bełz.
W role Świętej Rodziny wcieli się Anna i Sebastian Telenga. Państwo Telenga są mieszkańcami Zamościa. Pani Anna jest nauczycielką w szkole ponadgimnazjalnej, Pan Sebastian – pracownikiem Bursy Międzyszkolnej nr 1 w Zamościu. – Pochodzimy z rodzin katolickich. Jesteśmy szczęśliwym małżeństwem, które wychowuje dwuletniego synka Jakuba. Jesteśmy dumni, że powierzono nam pełnienie tak zaszczytnych ról. Cieszymy się, że wraz z całą rodziną będziemy mogli wziąć udział w trzecim już Orszaku Trzech Króli w Zamościu, który przybliża wszystkim mieszkańcom naszego miasta symbolikę i znaczenie Święta Objawienia Pańskiego.
Na czas formowania się i wyruszenia spod Katedry Orszaku zostanie
wyłączony z ruchu pojazdów odcinek ul. Szczebrzeskiej – wzdłuż Katedry –
od ul. Akademickiej do ulicy Zamkowej (zgodnie z załączoną mapą).
Znaki i bariery zamykające ruch pojawią się w późnych godzinach wieczornych 5 stycznia br. W trakcie trwania przemarszu ulicami Miasta Zamość, ruch drogowy zabezpieczony będzie przez odpowiednie służby – Straż Miejską, Policję, OSP Gminy Zamość, które również zadbają o bezpieczeństwo uczestników Orszaku.
Organizator – Stowarzyszenie Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu zobowiązane zostało w umowie o bezpłatnej współpracy z Fundacją Orszak Trzech Króli m.in. do stworzenia scenariusza nieodbiegającego w sposób istotny od tradycyjnego scenariusza jasełkowego, w tym do nie umieszczania postaci bajkowych.
W czasie Orszaku jedynymi sztandarami, flagami i oznaczeniami mogą być tylko te, które przygotuje i zaakceptuje organizator.
Zabezpieczenie opieki medycznej: karetka pogotowia wraz z ratownikami od godz. 10.30 będzie znajdować się przy Katedrze Zamojskiej, natomiast podczas przemarszu na końcu grupy kolędników.
Toalety zostały zabezpieczone przy salkach obok Katedry oraz w szaletach miejskich przy Bramie Szczebrzeskiej, na ul. Królowej Jadwigi i ul. Łukasińskiego.
Na Rynku Wielkim znajdować się będzie szopka z żywymi zwierzętami, będą też koksowniki do ogrzania się, gorące napoje i grochówka żołnierska, oraz słodkie „szczodraki” zamojskie i „gwiazdki królewskie”.
Prosimy ubrać się stosownie do temperatury, byśmy z radością mogli kroczyć do stajenki Betlejemskiej i powitać Dzieciątko Jezus.
Zapraszamy do wspólnego kolędowania i pielęgnowania naszych bogatych tradycji, związanych z okresem Bożego Narodzenia.