16 lipca uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalanych Nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi im. Dzieci Zamojszczyzny w Zamościu wrócili ze staży w Bad Freienwalde w Niemczech. 20 osób uczestniczyło w ostatniej, czwartej już mobilności realizowanej w Budowlance w ramach projektu „Dobre praktyki-lepsza praca” realizowanego z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
W trakcie trwającego trzy tygodnie stażu uczniowie mieli okazję doświadczyć praktycznej strony swojej przyszłej profesji. Głównym celem projektu było poznanie organizacji pracy i sposobu funkcjonowania niemieckich firm zajmujących się szeroko rozumianym budownictwem, informatyką i gastronomią. Młodzież udoskonaliła swoje umiejętności w zawodzie, a także zwiększyła szansę na zatrudnienie w wybranym przez siebie zawodzie zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju.
8 uczniów kształcących się w zawodzie monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie oraz 3 uczniów podejmujących naukę w zawodzie technik budownictwa poznało sposób funkcjonowania firm o charakterze wykonawczym: N&R Bau, Karsten Reiniger Handwerksmeister, Fest – Elektro, związanych z robotami budowlanymi. Zapoznali się z przebiegiem prac budowlanych w różnych technologiach i na różnym etapie ich wykonania. Beneficjenci wykonywali swoje obowiązki w sposób aktywny, odpowiedzialny i ambitny, za co byli chwaleni przez szefów firm.
Uczennica ze szkoły policealnej kształcąca się w zawodzie informatyk odbyła staż w firmie CREATIV DESIGN, gdzie zajmowała się grafiką komputerową, projektowaniem reklam na autach i koszulkach. Uczennica przede wszystkim pasjonowała się profesjonalną grafiką pojazdów odpornej na warunki atmosferyczne, odznaczającej się długą żywotnością i absolutną trwałości koloru przed promieniowaniem UV. Dzięki stażowi zyskała doświadczenie i poznała praktyczne metody wykorzystania grafiki komputerowej.
4 uczniów z zawodu technik technologii żywności i 4 uczennice z zawodu kucharz odbywali natomiast praktyki w punktach gastronomicznych Oliwo i La Fontana oraz w cukierniach Wiese Backwaren i Frisch-Backshop & Cafe. Stażyści zapoznali się z kompleksową pracą w kuchni – od wiedzy o produkcie do satysfakcji z dzieła, poprzez emocje i kompleksowość jakie wpisane są w zawód kucharza i cukiernika. Podczas realizacji projektu główny nacisk położony został na: poznanie procesów technologicznych kuchni niemieckiej, nabycie praktycznych umiejętności, tendencje rozwoju w branży cukierniczej oraz gastronomicznej i skuteczną prezentację posiadanych kwalifikacji zawodowych.
Wolne od pracy dni wypełniły wycieczki do Berlina i Drezna. Nie zabrakło także sportowej rywalizacji podczas gry w piłkę nożną oraz tenis stołowy, a także wspólnie spędzonych chwil. Pogoda i humory dopisywały, a życzliwość, uczynność i gościnność Niemców na długo pozostaną w pamięci uczestników stażu.
Pobyt w Niemczech obfitował w liczne okazje do podnoszenia swoich kompetencji językowych, do czego przyczynili się lokalni mieszkańcy. Uczniowie poznali kulturę i sposób bycia mieszkańców Niemiec, a także kuchnię typową dla tego kraju. W tym okresie miało miejsce wielkie wydarzenie – 700-lecie miasta Bad Freienwalne, co bez wątpienia przyczyniło się do lepszego poznania miasta i jego tradycji oraz samych mieszkańców. Podczas 700-lecia wszyscy uczestnicy stażu wzięli udział w rekordzie Guinnesa w ugniataniu borowiny, a dzięki ich wielkiemu zaangażowaniu rekord został pobity.
Praktyka zawodowa w ramach projektu „Dobre praktyki-lepsza praca” była nowym i cennym doświadczeniem, podniosła umiejętności komunikacyjne i wpłynęła znacząco nie tylko na rozwój zawodowy i kulturowy młodzieży, ale także na tolerancję i otwartość na świat. Doświadczenie zdobyte na stażu za granicą to nie tylko ważny punkt w CV uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalanych Nr 4 w Zamościu, ale przede wszystkim w ich życiu. To nowe znajomości i doświadczenia, nowe sytuacje, nowe smaki, zapachy, zwyczaje i tradycje. To niezapomniane wspomnienia, nauka, i znajomości, których nigdy nikt nie odbierze.
Potwierdzeniem odbycia praktyki zagranicznej będzie certyfikat uczestnictwa w zagranicznym stażu oraz dokument Europass Mobilność nadany przez Krajowe Centrum Europass w Warszawie. Oprócz tego beneficjenci uzyskają ocenę praktyki, która stanowić będzie formalne potwierdzenie nabytych umiejętności.
Monika Maluha