Wakacje trwają w najlepsze, a my mamy dla najmłodszych świetną propozycję spędzenia wolnego czasu, którą przygotowało Muzeum Fortyfikacji i Broni “Arsenał”. Jest to oferta warsztatów edukacyjnych adresowanych do dzieci i młodzieży spędzających wakacje w Zamościu lub jego okolicach w grupach zorganizowanych. Zapraszamy na letnie zajęcia edukacyjne:
1. Warsztaty Bronioznawcze – broń biała i broń palna używana od XVI do początków XIX wieku – warsztaty prowadzone są w oparciu o stałą wystawę “Arsenał Zamojski od XVI do XIX wieku”. W czasie zajęć prowadzący omawia i prezentuje różne rodzaje broni. Uczestnicy w trakcie zajęć mają bezpośredni kontakt z eksponatami i replikami eksponatów. Mogą spróbować własnych sił w szermierce, obsłudze np: pistoletów skałkowych dowiedzieć się więcej na temat wykorzystania poszczególnej broni w dawnych wiekach.
2. Artyleria i Fortyfikacje Twierdzy Zamość – warsztaty prowadzone są w oparciu o stałą wystawę “Arsenał Zamojski od XVI do XIX wieku”. Prowadzone są w budynku Arsenału i na terenie muzeum w obrębie bastionu III i Bramy Szczebrzeskiej. Na przykładzie fortyfikacji i artylerii twierdzy prowadzący opowiada o dawnych sposobach zdobywania twierdz, uczestnicy poznają też podstępy i pomysłowość zarówno obleganych jak i oblegających dawne twierdze. “Duch przewodnik” Andrea dell Auqa wprowadza zwiedzajacych w tajniki zawodu puszkarza czyli XVII wiecznego artylerzysty. Po zdobyciu fachowej wiedzy zadaniem grupy jest konstrukcja własnej makiety twierdzy (praca w grupach).
3. Za mundurem…– Warsztaty towarzyszące wystawie czasowej: Mundur Żołnierza Polskiego. Od Konstytucji 3 Maja do Powstania Listopadowego – uczestnicy warsztatów dowiedzą się jak w różnych okresach historycznych zmieniał się mundur żołnierza. Jaki wpływ na ubiór wojskowy miała moda, co lub kto decydował o jego barwie i kroju. Dlaczego barwne mundury XVIII i XIX wieczne na początku XX wieku stały się przeżytkiem? Po zapoznaniu się z wystawą, a pomogą nam w tym przygotowane karty pracy, każdy z uczestników z dostępnych materiałów ma za zadanie wykonać własny projekt munduru wojskowego – ważne aby mundur spełniał wymagania określone w regulaminie wojskowym z 1810 roku.
źródło: Muzeum Arsenał