Polska-Iran: podpisano porozumienie gospodarcze

0
1258

 

Relacje polityczno-gospodarcze Polski i Iranu liczą sobie już 450 lat, ale teraz jesteśmy świadkami zupełnie nowego otwarcia. Do nawiązania intensywnych kontaktów gospodarczych zachęcali organizatorzy sympozjum gospodarczego „Polska i Iran, szansa rozwoju regionu”, które 22 lutego odbyło się w hotelu Koronnym w Zamościu.

Po tym jak Stany Zjednoczone i Unia Europejska zdecydowały się na zniesienie sankcji gospodarczych i finansowych na Iran przed przedsiębiorcami z tych rejonów świata otworzyła się wielka szansa na istotny rozwój swojej działalności. Strona irańska jest bardzo zainteresowana nawiązaniem kontaktów gospodarczych m.in. z firmami z Zamojszczyzny, o czym przekonywał w poniedziałek Ramin Mehmanparast, ambasador Iranu w Polsce.

– Myślę, że w obecnej sytuacji rozwinięcie stosunków gospodarczych pomiędzy oboma krajami jest najlepszą rzeczą jaką możemy zrobić. Widzę szansę dla przedsiębiorców działających w branży rolniczej, dla producentów maszyn górniczych, ale też dla podmiotów działających w transporcie kolejowym i drogowym. Mamy duże pole do popisu, tym bardziej, że Iran plasuje się w ścisłej światowej czołówce państw dysponujących zasobami ropy naftowej i gazu – powiedział ambasador Mehmanparast.

Dzięki staraniom m.in. pana ambasadora, województwo lubelskie nawiązało partnerską współpracę z irańską prowincją Chuzestan.

Marszałek województwa lubelskiego Sławomir Sosnowski wspomniał o nawiązaniu pierwszych kontaktów gospodarczych. W ubiegłym roku do Iranu wyeksportowano partię drzewek owocowych, a to ma być dopiero początek.

– Zdajemy sobie sprawę z potencjału, który jest do wykorzystania i wytypowaliśmy już kierunki współpracy. Od dwóch lat prowadzimy misje gospodarcze i jestem pewien, że zaprocentują one zarówno w obszarze eksportu jak i importu – powiedział marszałek Sosnowski.

Swoich nadziei nie krył także Andrzej Wnuk, prezydent Zamościa.

– Dysponujemy terenami w podstrefie gospodarczej, gdzie z powodzeniem mogłoby powstać centrum logistyczne obsługujące przedsiębiorców z

Polski i Iranu. Atutem Zamościa jest linia kolejowa szerokotorowa, który stwarza szanse na intensyfikację współpracy – powiedział prezydent Wnuk.

Podczas konferencji prasowej doszło do podpisania porozumienia o współpracy Unii Szefów Firm Zamojszczyzny reprezentowanej przez prezesa Jacka Sochę a także Polsko-Irańską Izbą Handlową z prezesem Vahidem Tahery na czele.

– Podejmujemy konkretne działania na rzecz współpracy pomiędzy oboma krajami. Pierwsze efekty już są, ponieważ najbliższych dziesięciu dni jedna z firm z naszego regionu podpisze kontrakt opiewający na dziewięć milionów dolarów. Mogę jedynie powiedzieć, że jest to firma z branży rolno-spożywczej – powiedział Jacek Socha, prezes USzFZ.

Po zakończeniu konferencji prasowej rozpoczęło się sympozjum gospodarcze, którego celem było omówienie warunków współpracy pomiędzy oboma krajami. W gronie prelegentów znaleźli się przedstawiciele administracji rządowej, samorządu terytorialnego oraz firm, które są bardzo zainteresowane zaistnieniem na irańskim rynku. Jak podkreślił bowiem Vahid Tahery, prezes Polsko-Irańskiej Izby Handlowej, zapotrzebowanie Iranu na różnego rodzaju produkty i usługi jest bardzo duże.

Organizatorem sympozjum była Unia Szefów Firm Zamojszczyzny. Partnerem wydarzenia był Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego.

 

komunikat nadesłany przez Unię Szefów Firm Zamojszczyzny

 

Poprzedni artykułZAMOJSKIE PREMIERY TEATRALNE
Następny artykułUgotowani w Zamościu
Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments