5 września 2015 roku odbędzie się 4. edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której będziemy razem czytali powieść Bolesława Prusa „Lalka”. W zeszłym roku w niemal 2 000 miejscowości w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza.
W Zamościu i okolicy, jednostki samorządowe wychodzą naprzeciw Narodowemu Czytaniu, organizując wspólne spotkania poświęcone “Lalce” i Bolesławowi Prusowi.
W Zamościu wspólne czytanie rozpocznie się o godz. 10.00 na Rynku Wielkim. Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa rozpocznie dyrektor Książnicy Zamojskiej Danuta R. Kawałko. Przedstawi pokrótce historię i cel akcji, zaprezentuje ogólnie osoby, instytucje i wszystkich którzy zadeklarowali swój udział w wydarzeniu oraz odczyta fragment powieści wprowadzający w spotkanie z lekturą. W publicznym czytaniu udział wezmą Prezydent Zamościa Andrzej Wnuk oraz radni miejscy, mieszkańcy ulicy Prusa w Zamościu, młodzież szkolna, seniorzy zrzeszeni w ZUTW. W role głównych bohaterów powieści wcielą się przewodnicy m.in. ze Stowarzyszenia “Turystyka z Pasją”, ucharakteryzowani zgodnie z duchem epoki, w której dzieje się akcja “Lalki”.
Na pamiątkę tegorocznej akcji Narodowe Czytanie przewidziano tradycyjnie stemplowanie przyniesionych egzemplarzy “Lalki” symboliczną pieczątką pozyskaną z Kancelarii Prezydenta RP.
Gmina Łabunie wraz z Biblioteką Publiczną Gminy Łabunie, w tym roku organizują Narodowe Czytanie w dawnym zakładzie produkcyjnym Gorzelnia. Po odczytaniu fragmentów dzieła Prusa chętni zwiedzą jej mury i otoczenie – w tym XIX w. spichlerz. Współorganizatorem jest Biblioteka Publiczna Gminy Łabunie. Na zakończenie organizatorzy zapraszają na wspólne ognisko. Czytanie zaczyna się o 14.00.
W Hrubieszowie, czytanie tekstu “Lalki” rozpocznie się o godz. 16.00 przed pomnikiem Bolesława Prusa, w scenerii parkowej “herbaciarni”, stworzonej specjalnie na potrzeby wydarzenia. Hrubieszów jest miastem, w którym urodził się Aleksander Głowacki. Park miejski znajduje się obok starej Plebanii, miejsca urodzenia pisarza.
Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Zwierzyńcu w godzinach od 14.00 do 16.00 zaplanowały wspólne Narodowe Czytanie “Lalki”. Wydarzenie rozpocznie się powitaniem obecnych, w tym gości zaproszonych jako lektorzy. W dalszej kolejności pojawią się informacje dotyczące sylwetki twórcy “Lalki”, a także okoliczności powstawania powieści. Tłem czytania będą dźwięki muzyki z ekranowej adaptacji dzieła. Do czytania wykorzystane zostaną materiały zaproponowane przez Kancelarię Prezydenta. Zwieńczeniem akcji będzie test wiedzy o utworze, oparty na informacjach i treściach, które pojawią się w trakcie trwania akcji.
Narodowe Czytanie w LO im. ONZ w Biłgoraju rozpocznie się o 9.45 odczytaniem fragmentu “Lalki” przez dyrektora szkoły. Następnie fragmenty utworu czytać będą nauczyciele i uczniowie. Spotkanie zakończy się rozmową o twórczości Bolesława Prusa.
W Tomaszowie Lubelskim, o godz. 10.00 przedstawiciele środowisk miejskich i uczniowskich przeczytają wybrane fragmenty “Lalki” w amfiteatrze mieszczącym się w parku miejskim. Uczestnicy część fragmentów “Lalki” przedstawią w formie scen teatralnych. Do akcji zaangażowane zostaną także władze miasta i powiatu tomaszowskiego. Instytucje wspierające akcje : Tomaszowskie Towarzystwo Regionalne, Urząd Miasta, zespoły szkół nr 1, 2, 3, 4 oraz gimnazjum nr 1 , 2.
Narodowe Czytanie w Grabowcu rozpocznie się o godz. 10.00, odczytaniem listu Prezydenta RP i przypomnieniem życiorysu Bolesława Prusa. Na skwerku przed Biblioteką, na tle zieleni i okolicznościowej dekoracji uczestnicy odczytają fragmenty “Lalki”. W czytaniu wezmą udział: władze samorządowe, nauczyciele i uczniowie miejscowych szkół, pracownicy instytucji kultury i mieszkańcy gminy Grabowiec.
W Telatynie od 10.00 do 12.00, w ramach tegorocznej akcji zorganizowane zostaną: wystawa fotografii na temat życiorysu Bolesława Prusa oraz stoisko z ekspozycjami prezentujące wydania “Lalki” i monografie o autorze. Oprawę akcji przygotuje grupa muzyczna. Znane osoby z lokalnej społeczności, czytelnicy, uczniowie gimnazjum, nauczyciele szkół z terenu naszej gminy przeczytają fragmenty adaptacji “Lalki”.
W Tyszowcach W ramach Narodowego Czytania uczestnicy akcji będą czytać fragmenty “Lalki” B. Prusa, które zostaną wybrane przez bibliotekarza. Uczestnikami akcji będzie młodzież szkolna. Akcja rozpocznie się o godz. 12.00.
Specjalnie na tegoroczną edycję została przygotowana adaptacja powieści „Lalka” Bolesława Prusa w odcinkach (opracowana na podstawie wydania „Książka i Wiedza”, Warszawa 1949).
Autorem adaptacji jest Bronisław Maj – literaturoznawca, poeta, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego.
lalka_odcinek_01
lalka_odcinek_02
lalka_odcinek_03
lalka_odcinek_04
lalka_odcinek_05
lalka_odcinek_06
lalka_odcinek_07
lalka_odcinek_08
lalka_odcinek_09
lalka_odcinek_10
lalka_odcinek_11
lalka_odcinek_12
Zapraszamy do skorzystania z możliwości wspólnego czytania.